Köylere hizmet götürme birlikleri ve özellikle Kastamonu ilinde köylere hizmet götürme birlikleri uygulaması
Village unions and in private the practice of village uninns in Kastamonu
  1. Tez No: 127730
  2. Yazar: YŞAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu ve Yerel Yönetim Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
-ÖZET- Yerel gereksinimleri karşılamada asıl sorumluluk ülkemizde üç türe ayrılmış bulunan yerel yönetim birimlerinindir. Köy, Belediye ve il Özel Yönetimleri yerel gereksinimleri karşılamak için kurulmuşlardır. Yerel yönetim olgusunun özünü, Türk sisteminde bu üç birim oluşturur. Yerel yönetim birlikleri bu açıdan bölge ya da yörede ne tek otoritedir, ne de yerel yönetimlerin yerine geçebilen bir kuruluştur. Yerel yönetim birlikleri; tek başlarına kendilerinden beklenilen hizmetleri yerine getiremeyen yerel yönetim birimlerinin güç ve olanaklarını bir araya getirerek oluşturdukları örgütlerdir. Bu bağlamda, yalnızca köy yönetimlerinin bir araya gelerek oluşturdukları Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin diğer yerel yönetim birliklerine kıyasla daha yaygın olmalarının nedeni olarak; köy yönetimlerinin gerek yapısal ve işlevsel özellikleri gerekse geleneksel yapı özellikleri bakımından diğer yerel yönetim birimlerine göre daha güçsüz, cılız ve geri durumda bulunmaları gösterilebilir. Türkiye'de yaklaşık 900'ü Köylere Hizmet Götürme Birliği olmak üzere 1400'e yakın yerel yönetim birliği olup, bunların bir kısmı çok aktif ve etkin bir role sahip bulunmaktadır. Yerel yönetim birliklerinin yaygın bir türü olan köylere hizmet götürme birliklerinin sayısı 1960'larda“Toplum Kalkınması”çalışmaları için İlçenin temel birim olarak seçilmesiyle birlikte oldukça arttı. Ancak, zamanla gerekli ve yeterli bütçe imkanlarına sahip olamayan bu birlikler atıl kaldı. 1990'lı yıllarla birlikte, gerek Ülkemizdeki katı merkeziyetçi yapının gerekse parasal kaynak yetersizliğinin bazı ilçe Kaymakamlarını çözüm yollan aramaya mecbur etmesi ve toplumdan gelen baskılarla Türkiye, Köy birlikleri gerçeği ile karşı karşıya gelmiştir.
Özet (Çeviri)
-SUMMARY- Local governments, which seperated to three kinds in our country, have the main responsibility to cover local services. Villages, municipalities and province governments have established to cover local services. These three units compose the essence of local government phenomenon in Turkish system. In this respect, local government unions are neither a single authority in the region or neighborhood nor a structure which can replace to local governments. Some of the local governments can not cover expecting local services by themselves; so these put together their powers and possibilities and establish by the villages only are further widespread than other local government unions. This is because; village governments are weaker, punier and further undeveloped than other local governments in comparison to whether village government's structurel and functional characteristics or traditional structure characteristics. There are one-thousand-four-hundred local government unions, approximately nine -hundred of them are village unions in Turkey. Some of them have much effective and active role. Village union's number, which is a widespread type of local government unions, has guite increased after districts have chosen as main unit for social development efforts in 1960's. But, these unions become inactive by the time, because they could not have necessary and sufficient financial power. By the 1990's, Turkey has been faced with village unions reality, it is because, whether solid centripetal structure in our country or financial source insufficiency and social pressure have compelled some governors of districts to find solutions.