Meşrıki ve İşraki Hikmet ve İslam felsefesinin özgürlüğü
The Mashriqi and ishraqi wisdoms and the originality of İslamic philosophy
- Tez No: 127744
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Hanoğlu, İsmail, Meşnkî ve İşfâkî Hikmet ve İslâm Felsefesi'nin Özgünlüğü. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayrani ALTINTAŞ, 107s Araştırmamız orta çağlarda İslâm Felsefesinde iki önemli Felsefik akıma dayanmaktadır. Onlar, İbn-i Sina tarafından kurulan Meşnkî Hikmet ve Sühreverdi tarafından kurulan İşrâkî Hikmettir. Bu iki Filozofun düşüncelerini çalışmakla İslâm Felsefesi'nin özgün olup olmadığım araştırmayı amaçladık. Tezimiz bir giriş, dört bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, çalışmanın genel taslağı verilmektedir. Birinci bölümde, İbn-i Sînâ'nın Meşnkî düşüncesi araştırılmaktadır. Bu bölüm İbn-i Sînâ'mn üç mistik çalışmasına dayanmaktadır: Hayy b. Yakzan, Risale fi't-Tayr ve el-İşârât ve't-Tenbîhât'ın çok önemli bölümü olan Makâmâtu'l-Ârifîn. İkinci bölümde, Sühreverdî'nin İşrâkî Felsefesi incelenmektedir. Bu bölüm Sühreverdî'nin düşüncesinin bir şaheseri olarak düşünülen Hikmet'ül-İşrâk'ın genel taslağını içeriyor. Bu bölüm Mistik-Tecrübî Metafizik' in müzakeresini ve Sühreverdî'nin Bilgi Kuramını içerir. Üçüncü bölümde, Meşrıkî ve işrâkî Hikmet' e dayanan bir bilgi kuramının imkaniyeti araştırılmaktadır. Dördüncü bölümde, bu iki Felsefik akımda orjinal olarak ortaya çıkan konular değerlendirilmektedir. Sonuçta, çalışmanın genel bulgulan ifade edilmektedir. Tezin temelde savunmuş olduğu şey, orta çağlarda İslâm Düşüncesinde Felsefik akımlar arasındaki eleştiri sürecinin İslâm Felsefesi'nin özgünlüğünün en önemli tarafı olduğudur. Bu çalışma bilgi kuramsal kesinliğe genelde İslâm Düşüncesinde özelde İslâm Felsefesinde nasıl ulaşılacağını araştırıyor. Bunun temel olarak metodolojik bir problem olduğu sonucuna vardık. Bundan dolayı Felsefik Akımlar bu metodolojik probleme ilişkin yaklaşımlarıyla farklılaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hanoğlu, İsmail, The Mashriqi and ishraqi Wisdoms and the Originality of Islamic Philosophy, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, 107p. Our investigation is based on two important philosophical trends in Islamic philosophy in the Middle ages. They are Mashriqi Wisdom which was founded by Ibn Sina and Ishraqi Wisdom which was founded by Suhrawardi. By studying the thoughts of these two philosophers we aimed to investigate whether Islamic philosophy is original or not. Our thesis consists of an introduction, four chapters and a conclusion. In the Introduction, the general outline of inquiry is given. In the First Chapter, the Mashriqi thought of Ibn Sina is investigated. This Chapter is based on three mystical works of Ibn Sina : Hayy b. Yaqzan, Risala fi't-Tayr and Maqamatu'l-Arifin, which is very important part of al-Isharat wa't-Tanbihat. In the Second Chapter, the Ishraqi philosophy of Suhrawardi is examined. This Chapter contains the general outline of Hikmetu'l-ishraq ( The Wisdom of Illumination) which is considered as a masterpiece of Suhrawardi' s thought. This Chapter also includes the discussion of the mystical - emprical metaphysics and the epistemology of Suhrawardi. In the Third Chapter, the possibility of an epistemology based on Mashriqi and Ishraqi wisdoms is investigated. In the Fourth Chapter, the themes and topics which emerge as original in these two philosophical trends are evaluated. In the Conclusion, the general findings of the study are expressed. The main argument of the thesis is that the critical process between the philosophical trends in Islamic thought in the Middle Ages is the most important part of the originality of Islamic philosophy. This study investigates how epistemological certainty is reached in Islamic thought in general and in Islamic philosophy in particular. We have concluded that it is basically a methodological problem. Therefore the philosophical trends are differentiated with regard to their approachs to this methodological problem.