İşitme engelli çocukların konuşmalarının anlaşılabilirliğini etkileyen faktörler
The Factors affecting the speech intelligibility of hearing impaired children
  1. Tez No: 127743
  2. Yazar: ZEHRA PINAR ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Sözel iletişim becerileri normal ya da engelli herkes için önemlidir. Doğası gereği işitme engeli, sözel becerilerin kazanımında önemli güçlüklere neden olmaktadır. İşitme engellilerin konuşma anlaşılabilirliğinin çok düşük olduğu belirtilmektedir. Bu araştırmada işitme engellilerin konuşma anlaşılabilirlikleri ve işitme kaybı derecesi, süre (konuşma hızı), artikülasyon (seslerin doğru üretimi) ve cümle vurgusu gibi faktörler arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma Ankara'da Aydınlıkevler İlçesinde bir işitme engelliler ilköğretim okulunda yapılmıştır. Araştırma grubu 9 ve 14 yaşları arasında 3üncü ilâ 8inci sınıflara devam eden 10 kız 7 erkekten oluşmuştur. Bu öğrencilerin işitme kaybı 75 dB ile 118 dB arasında değişmektedir. Sınıf öğretmenleri bu öğrencilerin, araştırmacı tarafından verilen cümle listelerini okumada güçlük çekmeyeceklerini belirtmiştir. Bu çalışma sonuçları işitme engelli çocukların konuşma anlaşılabilirliği üzerindeki en etkili faktörün artikülasyon, yani seslerin doğru üretimi olduğunu göstermiştir. Bu faktörü süre ve işitme kaybı derecesi faktörleri izlemiştir. Sonuçlar vurgu değişkeninin konuşma anlaşılabilirliğini etkileyen tüm faktörlerin orta derecede ilişkili olduğunu ve böylece karşılıklı bir etkileşimin bulunduğunu göstermiştir. Bu çalışmada söz konusu faktörler varyansın % 74'ünü açıklamıştır. Dil gelişiminin farklı ölçümleri gibi diğer faktörlerin anlaşılabilirlik üzerinde bir etkiye sahip olabileceği açıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Verbal communication skills are important for everyone, normal or impaired. Due to its nature, hearing impairement causes significant difficulties in the acquisition verbal skills. Speech intellibility of the hearing impaired is reported to be considerably poor. In this study, the relation between speech intelligibility of the hearing impaired and factors such as degree of hearing loss, duration (speech rate) articulation (correct production of sounds) and sentence stress were examined. The study was carried out in a public primary school for the hearing impaired in Aydınlıkevler district in Ankara. The sample consisted of 10 girls and 7 boys, between the ages of 9 and 14 who attended 3rd through 8th grades. The hearing loss of the students ranged between 75 dB and 118 dB.The classroom teachers indicated that the students would have no difficulty in reading the sentence lists that were administered by the researcher. The results of this study showed that the most effective factor on the speech intelligibility of hearing impaired children was articulation, namely the right production of sounds. This factor was followed by the factors of duration and degree of hearing loss.The results showed that the stress variable had no significant effect on speech intelligibility. However, it was found that stress variable had a moderately negative correlation with duration. As shown by the results, all the factors influencing the speech intelligibility were correlated moderately and thus indicating an interaction. The factors included in the study accounted for 74% of the variance. It is clear that other factors such as different measures of language development might have an effect on intelligibility. IV