Öğretmen-öğrenci-velilerin iletişimsel yeterlilikleri ve öğrenci başarısıyla olan ilişkisi
Communicative competencies of teachers-parents-students and the relation between this competency and the students success
  1. Tez No: 127757
  2. Yazar: ZEHRA ÖZÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖĞRETMEN - ÖĞRENCİ - VELİLERİN İLETİŞÎMSEL YETERLİLİKLERİ VE ÖĞRENCİ BAŞARISIYLA OLAN İLİŞKİSİ ÖZET Yazar : Zehra özçınar Tezin Niteliği : Doktora Anabilim Dalı : Eğitim Programları ve öğretim (Eğitim Teknolojisi) Danışman : Doç. Dr. Hafıze Keser İzleme Komitesi : Prof. Dr. Akif Ergin Yrd. Doç. Dr. Necmettin Teker Bu araştırmada, öğretmen- öğrenci- velilerin birbirleriyle olan mevcut iletişimsel yeterliliklerini saptamak ve bu yeterliliklerin öğrenci başarısı ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli niteliğindedir. Araştırmanın örneklemini 418 ilkokul V. Sınıf öğrencisi ve onların velileri oluşturmuştur. Öğretmen alt grubu için örneklem alınmamış, araştırma kapsamına alınan V. Sınıf öğretmenlerinin tamamını oluşturan 40 kişiye ulaşılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, geçerlik (kapsam ve yapı geçerliği) ve güvenirlik çalışmaları yapılan“Öğretmen-öğrenci-velilerin birbirleri ile olan iletişimsel yeterlilik ölçekleri”ile toplanmıştır. Buna göre; öğretmenlerin öğrencileriyle olan iletişimsel yeterlilikleri ölçeğinde 52 madde; Öğretmenlerin velilerle olan iletişimsel yeterlilikleri ölçeğinde 33 madde; Velilerin öğretmenlerle olan iletişimsel yeterlilikleri ölçeğinde 35 madde; Velilerin öğrencilerle olan iletişimsel yeterlilikleri ölçeğinde 34 madde; Öğrencilerin velilerle olan iletişimsel yeterlilikleri ölçeğinde 35 madde; öğrencilerin öğretmenlerle olan iletişimsel yeterlilikleri ölçeğinde 39 madde bulunmaktadır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde betimsel istatistik teknikleri, ikili c kısmi korelasyon teknikleri, t testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmen ve velilerin görüşüne göre; öğrenciler ve birbirleriyle olan iletişimsel yeterliliklerini yeterli olarak algılarken, öğrencilerin görüşüne göre veli ve öğretmenlerle olan iletişimsel yeterliliklerinde kendilerini orta düzeyde yeterli olarak algıladıkları bulunmuştur, öğrencilerin akademik başarıları ile öğretmen-veli-öğrencilerin birbirleriyle olan iletişimsel yeterlilikleri arasında düşük düzeyde ilişkiler bulunmaktadır. V
Özet (Çeviri)
COMMUNICATIVE COMPETENCIES OF TEACHERS - STUDENTS - PARENTS AND THE RELATION BETWEEN THIS COMPETENCY AND THE STUDENTS' SUCCESS SUMMARY Author : Zehra özçınar Type of Thesis : Doctorate Department :Curriculum and Instruction (Educational Technology) Adviser : Assoc. Prof. Dr. Hafize Keser Commitee Members : Prof. Dr. Akif Ergin Assist. Prof. Dr. Necmettin Teker Seeking the communicative competencies between the teacher- parent-student and explaining the relation between this competencies and the students' success are aimed in this research. In this research 418 Vth year students and their parents were used as subjects. Subjects weren't taken from lower groups of teachers, 40 Vth year from teachers were reached. The data was gathered by the researcher who developed the validity and reliability work under the criterion of the communicative competencies between teacher-parent-students. According to this, there were 52 items in the criterion of communicative competencies of the teacher and students; 33 items in the criterion of communicative competencies of the teacher and parent; 35 items for that between the parent and teacher; 34 items for that between the parent and students; 35 items for that between the students and parents; 39 items in the criterion of communicative competencies between the students and teachers. Descriptive statictics techniques, bivariate and partial correlations the t-test, one way analysis of variance (ANOVA) were used to analyze data. In this reseach, according to the views of the teacher and parents; the communicative competencies between themselves and the students is enough, according to the students however, the communicative competencies between the parents and teachers is at a medium level. A minimal amount of relations have been found between the students academic success and the communicative competency of the teacher-parent-student triangle. VI