Sosyal değişme sürecinde din ve kadının toplumsal konumu (Kastamonu örneği)
Religion in the social change process and the social status of woman, (Sample of Kastamonu)
  1. Tez No: 127758
  2. Yazar: İHSAN ÇAPCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KOŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Çapcıoğlu, İhsan, Sosyal Değişme Sürecinde Din ve Kadının Toplumsal Konumu. Kastamonu Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Münir KOŞTAS,158s. Kastamonu ili Merkez ilçesinde yaşanan sosyal değişmenin cinsiyet rollerine ilişkin beklenti ve tutumlar üzerindeki çok yönlü etkilerinin; dinin teorik, pratik ve sosyal yönlerine ilişkin bulgularla birlikte ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bu araştırma, bir giriş, üç bölüm ve genel değerlendirme-sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi hakkında bilgiler verdik. Birinci Bölüm' de, sosyal değişme kavramı, sosyal değişmeyi etkileyen faktörler ve sosyal değişme-din ilişkisi konusunda kuramsal bilgilere yer verdik. İkinci Bölüm' de, geleneksel dönem, geçiş dönemi ve modern dönem Türk toplumunda kadının sosyal statüsünde meydana gelen değişimleri tarihsel ve dönemsel bir sıralama içerisinde ele almaya ve değerlendirmeye çalıştık. Üçüncü Bölüm' de, araştırma örnekleminin bağımsız değişkenlere göre dağılımı ile ilgili olarak verilen betimsel bilgilerin ardından, araştırmaya katılanların yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, meslek ve kişisel dindarlık algısı gibi olgusal niteliklerine göre dini yaşayışlarında ve kadın erkek ilişkilerine yönelik tutumlarımla ortaya çıkan farklılaşmaları inceledik. Sonuç kısmında ise, araştırma evrenini oluşturan Kastamonu'da, bölge insanının gerek dini hayat ve gerekse kadın erkek ilişkilerine yönelik tutumlarında görülen farklılaşmaların ülkemizde farklı şekil ve niteliklerde devam eden sekülerleşme, kentlileşme ve sosyal değişme süreçlerinden etkilendiğini, ancak yapısal olarak farklı bir tip ve model oluşturacak şekilde bir başkalaşımın söz konusu olmadığını ve dini hayata ve kadın erkek ilişkilerine yönelik tutumlar üzerinde geleneksel yapının büyük oranda belirleyiciliğini sürdürmesine rağmen, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişme özellikleri sergilediği ifade ettik. 147 ^tj
Özet (Çeviri)
SUMMARY ReUeion in The Social Change Process and The Social Status of Woman, Sample of Kastamonu. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Münir KOŞTAŞ, 158 p. The aim of this research to helping that it has been made clear in province Kastamonu social change's influence on attitudes, behaviours and expectations about gender roles, with findings about theoretical, practical and social aspects of religion. Dissertation consists of an introduction, three chapters and general evaluation and conclusion. In the part introduction we tried to give some information about subject, objectives, method, tecnique of data collection and frame of research. In the first chapter we introduce theoretical information about social change, factors which affect social change and the interaction between religion and social change. In the second chapter we tried to examine and evaluate that the changes which has been occured in the status of woman during the traditional, transitional and modern period which has been experienced in the Turkish society. In the third chapter we firstly examined that the information about research sample according to independent variable, secondly we explored that differentiation which has been seen in participants' attitudes to religious life and gender relationship according to gender, age, marital status, educational level, occupation and subjective religiosity. In the conclusion we summarized that in spite of affecting secularization, urbanization and social change process, in Kastamonu attitudes to both religious life and gender relationship generally reflects that Turkey's today situation this subject However this differentiation is not as structural type and model There is just some changes in attitudes to religious life and gender relationship in this area. So, it might be stated that traditional structure still remain to influence on religious life and gender roles and relationships. 148