Çevre ve güvenlik
  1. Tez No: 127759
  2. Yazar: ASIM AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Gelecek 50 yıl içinde dünya nüfusunun muhtemelen 9 milyarı aşacağı, küresel ekonomik üretimin 5 kat artacağı ve bunların sonucu olarak yenilenebilir doğal kaynakların büyük ölçüde azalacağı tahmin edilmektedir. Gelecek kuşaklar nehirlerin, akiferlerin diğer su kaynaklarının kirlenmiş olduğunu, balık stoklarının, ormanların, tarıma elverişli arazilerin ve biyolojik çeşitliliğin azaldığını, muhtemelen iklim değişikliğinin etkilerini de görebilecektir. Diğer bir deyişle yakın bir gelecekte doğal kaynak kıtlığı büyük artış gösterecek ve kıt kaynaklara olan yoğun talep ulusal, bölgesel veya uluslararası çatışmalara sebebiyet verebilecektir. Yürütülen birçok çalışma günümüzde doğal kaynakların paylaşılması veya doğal kaynaklardan daha fazla yararlanma isteği gibi konularda dünyanın kalkınmakta olan birçok bölgesinde çatışmalara veya bölgede siyasi ve askeri tansiyonun artmasına vesile olduğunu ortaya koymuştur. Günümüzde bile birtakım bölgesel veya uluslararası ihtilaflara, siyasi ve askeri gerginliğe yol açabilen çevresel sorunlar, doğal kaynak paylaşımı ve kullanımına olan talep artışı gelecekte çıkabilecek büyük çatışma veya savaşların habercisi olma niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla, üç ana bölüm altında yapılandırılan bu tez çalışmasıyla zaten çok karmaşık olan çevre ve güvenlik arasındaki bağ ve ilişkinin genel bir yaklaşımla incelenmesi, halihazırda günümüzde bile doğal kaynak paylaşımı ve bozulmasının sebebiyet verdiği çevresel sorunlar ve bu sorunların siyasi, ekonomik, sosyal ve demografik sonuçlarının 95yaratabileceği bazı ihtilaf ve çatışmaların belirlenmesi ve ulusal, bölgesel ve küresel güvenliğe olası etkileri genel olarak incelenmiştir. Birinci bölümde, çevre ve güvenlik kavramsal çerçevesi ele alınmıştır Bu bölüm, çevresel baskı ve güvenlik kavramının açıklanması, çevresel baskının sonuçlan, ihtilaf ve çatışmalara yol açabilecek potansiyel etkilerinin ve bunların altoda yatan faktörlerin tartışılması şeklinde yapılandırılmıştır. İkinci bölümde, çevresel sorunlar üç grup olarak sınıflandırılarak yerel, bölgesel ve küresel güvenliği tehdit edebilecek çevre sorunları olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye açısından önem arz eden çevresel güvenlik sorunları ele alınmıştır. 96
Özet (Çeviri)
SUMMARY Within the next fifty years, the planet's human population will probably pass nine billion, and global economic output may quintuple. Largely as a result, scarcities of renewable resources will increase sharply. Coming generations will also see the widespread depletion and degradation of aquifers, rivers, and other water resources, the decline of fisheries, forests, high-quality agricultural lands, biological diversity and perhaps significant climate change. In other words, as natural resources scarcities incraese sharply, high demand for these scare natural resources may probably cause national, regional or international violence in the coming decades. A number of research showed that today environmental scarcities are already contributing to violent conflicts and political and military tension in many parts of the developing world. These conflicts are probably the early signs of an upsurge of violence in the coming decades that will be induced or aggravated by scarcity. This thesis is organised into three chapters. The first chapter responds to a specific question about the linkages between environment and security. Second chapter deals with national, regional and international environmetal security issues. Finally, some of the important environmental security issues for Turkey are analysed. 97