Ak-Koyunlu devlet teşkilatı
The State organization of the Aq-Qoyunlu
- Tez No: 127784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, XIV-XV. yüzyıllarda Doğu Anadolu ve İran'da hüküm sürmüş olan Ak-Koyunlu Devleti'nin teşkilât yapısı incelenmektedir. Ak-Koyunlular, esaslı bir şekilde devlet teşkilâtlarım Uzun Hasan zamanında oluşturmaya başlamışlardır. Ak-Koyunlu hakimiyet anlayışında Bozkır karakterli Türk devlet geleneğinin ağırlığı mevcut idi. Devlet, Bayındır hanedanının ortak malı sayıldığı için hanedanın erkek Üyelerinin tümü hükümdar olabilirdi. Ak-Koyunlular'ın saray hayatında bazı adet ve merasimler mevcuttu. Ak-Koyunlu Devleti'nde İlhanlılar ve Timurlular'daki gibi dergah veya devlethane denilen saray teşkilâtı bulunmaktaydı. Ak-Koyunlu Devleti'nde vakıf araziler ve suyurgal olarak bağışlanan mülk araziler vardı. Ak-Koyunlu askeri gücü genel olarak göçebe Türkmen aşiretlerinden oluşmaktaydı. Ordu eski Türk teşkilâtının tesiri ile takım, bölük, tabur ve alaya benzer olarak koşun, tip ve fevc gibi kısımlara ayrılmıştı. 348
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared as a doctorate thesis, deals with the state organization of the Aq-Qoyunlu who ruled in Eastern Anatolia and Iran during the XlVth and XVth centuries. As a matter of fact, the Aq-Qoyunlu started to form their own state organization during the time of Uzun Hasan. In the understanding of the Aq- Qoyunlu sovereignty, the effect of the ancient steppe Turkish tradition was great. On account of the fact that the state was regarded as the associated possession of the Bayandor dynasty, to be a sovereign was possible for all of the male members of the dynasty. In the palace life of the Aq-Qoyunlu were also some traditions and ceremonies. The Aq-Qoyunlu state had a palace organization as that of the İl-Khans and Timurids named as Dervislodge or Dawlatkhana. The Aq-Qoyunlu state had civil territories granted as soyurgals and waqf lands. The military power of the Aq-Qoyunlu, in general, consisted of the nomadic Turkoman tribes. The army was divided into some parts as Koşun, Tip and Fevc. 349