Karamanoğulları Beyliği'nin Anadolu beylikleri ve devletleriyle ilişkileri
The relations of the Karamanids beylik with Anatolian Beyliks and states
- Tez No: 818397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT GÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Karamanlı aşiretlerinin Anadolu coğrafyasına geliş süreci XIII. yüzyılda Moğol istilasıyla gerçekleşmiştir. Anadolu'yu kendilerine yurt eden Karamanlılar, Türkistan, Mâverâünnehir ve Mangışlak coğrafyaları üzerinden gelerek buraya yerleşmişlerdir. Türkiye Selçuklu Sultanı I. Alâeddin Keykubad tarafından ülkenin güney uçlarında yer alan Ermenek ve taraflarına yerleştirilen Karamanlılar, burada Ermeni tehlikesini bertaraf ettikleri gibi ülke sınırlarını da genişletmişlerdir. Fakat 1243 Kösedağ yenilgisinden sonra Moğolların Anadolu'da artan baskıları sebebiyle buradaki düzen bozulmaya başlamıştır. Buna bir tepki olarak da uç bölgelerde yoğunlaşan Türkmen Beyleri bağımsızlık şiarıyla kendi adlarıyla anılan siyasi teşekküller oluşturmaya başlamışlardır. Bu siyasi teşekküllerin önde gelenlerinden biri de şüphesiz Karamanoğullarıdır. Karamanoğulları, Selçuklu döneminde bağımsızlık ateşinin mihmandarı olarak Moğol tahakkümüne karşı mücadele vermiş ve bu mücadele sonrasında Türkiye Selçuklularının varisi olarak Anadolu'da etkin bir beyliğe dönüşmüştür. Sonraki dönemlerde Memlüklerlerin Çukurova Ermenilerine son vermesi üzerine gaza avantajını yitiren Karamanoğulları, bu sırada yaptıkları gazalarla yükselen Osmanlılarla güç mücadelesine girmişlerdir. Uzun süren bu mücadelelerde Karamanoğulları, diğer Anadolu Beylikleri, Akkoyunlu Devleti gibi siyasi teşekküller ile müşterek hareket etmişlerdir. Bunun yanı sıra Timurlular ve Memlüklerler de Karaman-Osmanlı ilişkilerinde belirleyici etkenlerden olmuştur. Nihayetinde Fatih Sultan Mehmed ve oğlu II. Bayezid döneminde Osmanlılar tarafından son verilen Karamaoğulları oluşturdukları devlet teşkilatı ve Türk-İslam Kültürü bağlamında varlığını Osmanlı bünyesinde devam ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
The arrival of the Karaman tribes to the Anatolian geography XIII. century as a result of the Mongol Invasion. Karamanids who settled in Anatolia came from Turkistan, Transoxiana and Mangışlak areas and settled here. The Karamanids, who were settled in Ermenek that middle sides of Toros by the Sultan of Turkey Seljuk I. Alaeddin Keykubad for not only eliminated the Armenian danger, but also expanded the borders of the country. However, after the defeat of Kösedağ in 1243, the order in Anatolia broke down due to the increasing pressure of the Mongols in Anatolia. As a reaction to this, the Turkmen Beys, who concentrated in the extreme boundaries, established beyliks called by their own names. One of the these beyliks is undoubtedly the Karamanids. Karamanids fought against the Mongol domination as the pioneer of the independence during the Seljuk period, and after this struggle, it turned into an effective beyliks in Anatolia as the successor of the Seljuks. After the Mamluks put an end to the Çukurova Armenians, the Karamanids lost their advantage in the raid, and they entered into a power struggle with the Ottomans, who rose with their raid. This struggle took a long time and from time to time they acted jointly with other Anatolian Beyliks and Akkoyunlu State. In addition, Timurids and Mamluks were among the determining states in Karamanids-Ottomans relations. Finally, the period of Fatih Sultan Mehmed and his son II. Bayezid Karamanids was ended. But Karamanids during continued its existence within the Ottoman State with their heritage state organization and Turkish-Islamic Culture.