Fıçı şeklindeki (barrel-shaped) serviks uteri kanseri
  1. Tez No: 12781
  2. Yazar: ERKUT ERKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
26 SONUÇLAR VE ÖZET Î970-1987 yıllan arasında İstanbul Tıp Fakültesi, Radyasyon Onkolojisi A.B.D. 'na 13 'barrel-shaped“ serviks uteri kanser hastası müracaat etmiştir. Tüm serviks kanseri olgularının % 0,78'i 'barrel-shaped”serviks uteri kanseridir. Yaş ortalaması 48,8 (36-70 yaş) olup, en çok hasta 4. ve 5. dekadlarda toplanmıştır. Grand muitipar oranı % 23'tür. Ortalama doğum sayısı 4,2fdir, Gebe olgu yoktur. % 61,5 hasta postmenopozedir. En sık görülen ilk şikayet kanamadır {% 15,3). Bunu akıntı (% 7,6) takip etmektedir. % 53,8 olguda da kanama, akıntı ve ağrı semptomlarından ikisi bir arada ilk şikayet olarak tesbit edilmiştir.. Olguların hepsi evre Hb sınıfındandır. Evre Ib sınıfında olgu yok- Olguların % 84,6'sma (11/13) küratif radyoterapi uygulanmıştır;Tedaviyi tamamlamış hastalarda yerel, bölgesel toplam yineleme oranı % 18.1 olmuştur. Uzak metastaz 1 hastada (% 9) görülmüştür. Tedavi bitiminden itibaren tüm yinelemeler ilk 2 yıl içinde görülmüştür.Nüks gelişen hastalarda uygulanan tedaviler ile başarı sağlanama- Radyoretapiye bağlı orta derece (Grade 2) kompiikasyon gelişme oranı % 9' dur. Ciddi (Grade 3) kompiikasyon görülmemiştir. il hastadan 5'i 5 yıl veya daha uzun süre yaşamıştır. Bir diğer hastamız ise 4 yılını hastalıksız doldurduktan sonra başka bir sebepten kaybedilmiştir. Bulgularımız nisbeten heterojen serilere ait literatür bulguları ile mukayese edilmeye çalışılmış ve tedavi sonuçlarının büyük oranda farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak bizim serimizde evre Ib hasta olmaması, hastaların kliniğe daha geç müracaat ettiklerini ya da cerrahların carrel-shaped ayırımı yapmadan onkolojik cerrahı yaklaşımında bulunduklarını düşündürmektedir. Eğer varsa barrel-shaped vakaların teşhis edilip öpere edilmeden ilgili radyoterapi merkezlerine gönderilmeleri titiz ve mültisipliner bir klinik çalışma için ilk büyük adımın atılmasını sağlayacak ve belki de bu tip hastaların daha etkin bir tedavisini mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
CONCLUSIONS AND SUMMARY Thirteen barrel-shaped uterine cervix carcinoma patients were treated between 1970 and 1987 at the Department of Radiation Oncology, Istanbul Medical Faculty. 0,78 per cent of cervical cancers were diagnosed as barrel-shaped. Mean age was 48,8 years (range 36-70 years). Maximal patient distribution was in the fourth decade. 23 per cent of the patients were grand muitipar. Average number of pregnancy of the patients was 4,2. 61,5 per cent of the patients were postmenapausal. The most common first symptom was abnormal vaginal bleeding (15,3%). This was followed by vaginal discharge (7,6%). in 53,8 per cent of the patients any of the two symptoms of bleeding, discharge or pain were seen together. Ail of the patients were classified as stage Hb. 11 patients (84,6%) were treated by primary irridation. Local, regional recurrence rate was 18,1%. Of the 11 patients treated by definitive irradiation 5 patients lived 5 years or more. One patient died at the fourth year of follow-up because of an intercurrent disease with no evidence of cancer. Treatment results of this series is similar to the^ others published in the literature. However, there was no patient in stage lb in our series. This finding may indicate that either the patients were referred at a later stage to our department or the surgeons operated on the stage lb patients without making a distinction of barrel-shaped lesion. We believe that barrel-shaped cervical cancer may be best treated by a multidiscipiinary (gynecology, radiation oncology) approach.