18 Nisan 1999 Genel Seçimleri ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasal iletişim stratejileri
18 April 1999 general elections and the republican people's party's political communication strategies
  1. Tez No: 127831
  2. Yazar: FATİH DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çalışma, 18 Nisan 1999 Genel Seçimleri ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) siyasal iletişim stratejilerini konu edinmektedir. Söz konusu seçimler Türk siyasal yaşamındaki etkilerin yanısıra CHP açısından da oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. Türk siyasetinin etkin aktörlerinden bir olup aynı zamanda Cumhuriyet' le yaşıt olan CHP bu seçimlerde tarihinde ilk kez ülke barajım aşamayarak parlamento dışında kalmıştır. Çalışmada CHP'nin bu seçimlerde uyguladığı seçim stratejileri niteliksel bir şekilde analiz edilerek betimsel bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Kuramsal çerçevenin sunulduğu ilk bölümde siyasal propaganda olgusunun tarihsel gelişimi, genel kabul gören ilkeleri aktarılarak günümüzde siyasal iletişim ve propagandanın kazandığı yeni boyutlar ve yönelimler irdelenmiştir. 'Siyasal pazarlama', 'siyasal reklamcılık' gibi kavramların da tartışıldığı bölümde siyasal iletişimin dünyada ve Türkiye'deki pratiklerden hareketle kavramın uygulamadaki görünümleri de örneklendirilmiştir. Bulgular ve analiz bölümünde 18 Nisan 1999 seçimleri ve CHP'nin propaganda faaliyetleri incelenmiştir. Bu aşamada ilk olarak 24 Aralık 1995 seçimlerinden itibaren yaşanan ve seçim sonuçlan üzerinde belirleyici olduğu düşünülen gelişmeler ele alınmıştır. Daha sonra CHP'nin siyasal kampanya faaliyetleri kapsamında, seçim öncesindeki miting ve televizyon konuşmaları, seçim bildirgesi ve basına verilen siyasal ilanlar ayrı ayrı ele alınarak içerik çözümlemesine tabi tutulmuştur. Bu veriler ışığında CHP'nin seçim stratejisinin temel özellikleri, propaganda çalışmalarında ön plana çıkan söylemi ve kampanya bütünlüğü gibi konularda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the 18 April 1999 General Elections and The Republican People's Party's (CHP) political communication strategies. The elections in question is an important comer stone on the side of CHP besides their effects on Turkish political life. CHP, which has been one of the active actors in Turkish Politics and is also the same age as the Turkish Republic, had been out of the Parliament for the first time in its history not passing the election threshold. In this study, a descriptive frame is tried to be achieved by the qualitative analysis of the strategies which were applied in these elections by CHP. In the first part of this study in which the theoretical frame is presented, the historical development of the phenomenon of political propaganda and its generally accepted principles are explained and then the new dimensions and tendensies which today's political communication and propaganda have gained are researched. In the section where such concepts as 'Political Marketing', 'Political Advertising' are also discussed, basing on the practices of political communication in the world and in Turkey, the aspects of the theory when applied are exemplified. In the part of the findings and analysis of this study, the April 18 1999 election and CHP' s propaganda activities are examined. In this stage, first, the developments which had been lived since the 24 December 1995 election and which were considered to be decisive on the election results are studied. Secondly, CHP's political campaign activities which include the pre-election talks at the rallies and on TV, the election declaration and the political advertisements in the press are dealt with separately and their contents are analyzed. In the light of these data, such areas as the basic characteristics of CHP's election strategy, its discourse which came to the fore during the propaganda activities and the integrity of the campaign are evaluated.