Seçmenlerin motive edilmesinde siyasal afişlerin rolü: 1999 genel ve yerel seçimlerinde CHP ve MHP'nin kullanmış oldukları siyasal afişler örneği
The Role of political placards in the motivation of voters: The example of political placards used by the CHP and MHP in the general and local elections in 1999
- Tez No: 133883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFE GÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
ÖZET Siyasal İktidarların, yönetilenlerle şekillendiği demokratik sistemlerde, seçmen davranışının önemi büyüktür. Seçmenlere beklentileri, ihtiyaçları ve hazları doğrultusunda mesaj verebilen, istenilen rolü çok iyi oynayabilen ve etkili bir siyasal kampanya yürüten siyasi parti veya partiler daha başarılı olmakta ve iktidara daha yakın hale gelmektedir. Seçmen davranışları içten ve dıştan gelen bir çok faktör etki etmektedir. Bu faktörler sosyolojik, psikolojik ve kültürel faktörler olabileceği gibi, siyasal partinin misyon ve göstergeler, seçim kampanyaları esnasında yürüttükleri propaganda ve siyasal iletişim faaliyetlerinde kullandıkları kitle iletişim araçları ve yöntemleri gibi faktörlerde etkili olmaktadır. Siyasal kampanyalarda kullanılan araçlar herhangi bir parti, aday ya da gündem konularıyla ilgili değişik enformasyonları seçmenlere ileterek, onların karar verme süreçlerini etkilemekte parti veya adaylara oy verme yönünde motivasyonunu güçlendirmektedir. Bu araçlardan bir tanesi de siyasal afişlerdir. Siyasal partiler, seçim kampanyaları sırasında kullanmış oldukları siyasal afişlerdeki sloganlarında seçmenleri kendi lehine motive etmek amacıyla motivasyon kuramlarından yararlanmaktadır. Çalışmamız, genellikle sosyal psikologlar ve işletmeciler tarafından birey ve iş gören davranışlarını açıklamakta kullanılan motivasyon kuramlarının genelde siyaset özelde siyasal afişler bağlamında incelenmesi üzerine oturtulmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda, üç ana bölümden oluşan çalışmamızın, birinci bölümünü, motivasyon kavramı ve kuramlarının incelenmesi, ikinci bölümünü, seçmen davranışlarına etki eden faktörler ve siyasal kampanyaların açıklanması, üçüncü bölümünü ise; MHP ve CHP'nin 18 Nisan 1999 Genel ve Yerel Seçimleri ile 3 kasım 2002 Genel Seçimlerinde kullanmış oldukları siyasal afişlerin motivasyon kuramları çerçevesinde incelenmesi konusuna ayrılmıştır. 272
Özet (Çeviri)
SUMMARY In democratic systems, in which political powers are shaped with the ones that are governed, the, voters behovior is of great importance. Political parties which canvey massages that meet the needs, expectations and favours of the voters, which play their roles well and which maintain effective political campaingns are more succesfull and are more likely to came to power. The behavior of voters are affected by severel internal ard external factors. There may be sociologic, psychologic and culturel factors as well as the missions, the sig, the propaganda maintained during elections campaigns, and the means and metods of mass media that are used during political activities. The means that are user during political campaigns provides voters with variors information of a party, condidate of agende and thus effects. Their decisions and increases their motivation to vote for a party or condidate. One of these means are placards. Political parties make use of theories of motivation in order to motivate voters in favour of them in the slogans that are used in political poacard during election campaigns. In general, theories of motivation are used by social psychologists and administrators in order to ewplan individual and employee behavior. İn this studytheories of motivation are tried to be used to examine politics in general and political placards in particular. The study ansists of there main parts. The first part is devoted to the examinations of the concepts and theories of motivation, the second part is devoted to the explanatios of the effects of factors and political campaigns to the behavior of voters, the third part is devoted the examinations of the political placards in terms of theories of motivation that were used by the CHP and MHP in the general and local elections in 18 April 1999 and in the general elections in 3 November 2002. 273