Dürziliğin teşekül süreci ve inanç esasları
The Formation Process of Druzeizm and its Faith Principles
- Tez No: 127834
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bağhoğlu, Ahmet, DürzîMğin Teşekkül Süreci ve İnanç Esasları, Doktora Tezi, Danışman. Prof. Dr. Hasan Onat, 201s. Dürzîlik, daha önceki bütün dinlerin nesh edildiğini kabul ederek, Hâkim Biemrillâh'ın ulûhiyy etine ve onun yarattığı ulvi varlıklar hiyerarşisine inanan, kapalı cemiyet özelliğini koruyarak günümüze kadar ulaşan bir mezheptir. Dürzî mezhebi ilk defa Mısır'da ortaya çıkmasına rağmen burada barınamayarak Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün bölgelerinde yayılmak suretiyle taraftar bulmuştur. Dürzî anlayışın içinde birçok felsefi akımın izleri bulunsa da, bunların Dürzî öğretilere yansıması daha ziyade İsmâîliyye aracılığıyla olmuştur. Bu bağlamda Dürzî Mezhebi, İsmâîliyye içerisinden neşet etmiş ve Dürzî düşüncenin temelini de İsmâîlî kaynaklı fikirler oluşturmuştur. Dürzî inancının temelini oluşturan Hâkim' e ulûhiyet izafe etme fikrini ilk ortaya atan el-Ferganî'dir. Onun“Allah'a ibadet eden bir kimse ibadetini ruhu olmayan bir ferde tahsis etmiştir”,“Allah bir şahıs veya bedendir”,“Ma' bud, Emirü'l-Mü'minîn olan Hâkim Biemrillâhtır”şeklinde ortaya koyduğu iddialar, Dürzî inancının ilk nüvelerini oluşturmuştur. Bu fikirler Neştekin ed-Derezî ve Hamza tarafından da kabul edilmiştir. el-Ferganfnin bir suikast sonucu öldürülmesiyle onun başlattığı hareketin liderliği, Neştekin ed-Derezî ve Hamza b. Ali'ye kalmıştır. Dürzîlik, Neştekin ed-Derezî'nin adıyla anılmasına ve fikrî temeli de ilk önce el-Ferganî tarafından atılmış olmasına rağmen, Hamza b. Ali tarafından kurumsallaşmış bir mezheptir. Hamza b. Ali, getirdiği öğreti ile İsmâîhlerce imâm olarak kabul edilen Hâkim Biemrillâh'ı ilah mertebesine çıkarmıştır. Hâkim' i, Tanrı olan Bir' in tecessümü makamına getirerek onu, kurduğu sistemin dışına itmiş ve kendisini KüUî Akl'ın tecessümü ilan ederek imamet makamına oturmuştur. Böylelikle İsmâîlî düşünce sisteminin merkezinde yer alan imâm öğretisi tasfiye edilerek hareket İsmaîlîlikten kopmuştur. Hamza' dan sonra davetin liderliğine getirilen Muktenâ Bahâeddîn, 434/1042 yılında son risalesini yazarak gaybet etmiştir. O tarihten itibaren Dürzîlik, Hudûd makamında olan ve Dürzî Risalelerini yazan Hamza, et-Temimî ve Muktenâ Bahâeddîn' in ortaya koyduğu prensiplerden başkasını bünyesine almayan, inançlarına girmek isteyenlere izin vermeyen, çıkmak isteyenlere ise müsamaha göstermeyen kapalı bir mezhep halini almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bağlıoğlu, Ahmet, The Formation Process of Druzeizm and its Faith Principles, Doctorate Thesis, Cons:Prof. Dr. Hasan Onat, 201 p. Druzeizm is the sect that believes in Hakim Biemrillah's divinity and what he created sublime beings hieararchy, accepting all the religions have been abolished, and that reaches up today protecting closed society character. Although Druze sect appeared in Egypt first, it couldn't survive there and then it got firmly established in Lebanon, Syria, Israel and Jordan having been spread in that regions, Although view there is a lot of trace of the philosophical doctrines in Druze, what it have been reflected too much to Druze doctrine ha been by means of Ismaili doctrine. In this context, the Druze sect appeared from Ismailism and ideas originating from Ismailism formed the basis of Druze doctrine. el-Fergani is the first to attribute the divinity character to el-Hakim, which is the main basis of Druze faith. His claims such as“who worships Allah assigns his worshipping to a person without soul.”,“Allah is a body or a person.”,“Deity is Hakim Biemrillah who is Emirii'l- Mü'minin”formed first nuclei of Druze faith. These ideas also were accepted by Neştekin ed-Derezi and Hamza. After el-Fergani was assassinated, the leadership was left to Neştekin ed- Derezi and Hamza b. Ali. Even though Druzeism is mentioned by the name of Neştekin ed-Derezi, Druzeism is the sect, istitutionalized by Hamza b. Ali. Hamza b. Ali sublimated Hakim, accepted as a priesthood, by Ismailizm to the rank of divinity by which he brings some doctrines. He brought el- Hakim to the rank, One who was God and who was personalized and so he replaced the rank of prieshood, proclaiming him as a personalization of Külli Aid. So the doctrine of priesthood situated in the centre of Ismaili system was liquidated and the movement break off Ismaili system. Having written an epistle, Muktena Bahaeddin, appointed to leadership after Hamza, vanished. Druzeism have been the closed sect that doesn't allow people to accept its faith principles and also to quit it, which were formed by Hazma, et-Temimi and Muktena who where in the post of Hudud and wrote the epistles of Druzeism.