Küresel ısınma Avrupa Birliği ve Türkyie
Global warming European Union and Turkey
  1. Tez No: 127833
  2. Yazar: FİKRET MAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iklim değişikliği bağlanımda, Avrupa Birliği'nin Kyoto Protokolünden dolayı aldığı yükümlülükleri yerine getirebilme olasılığı irdelenmektedir. AB enerji politikasının, iklim değişikliği politikası ile uyumu başta olmak üzere, küresel ısınmaya neden olan fosil yakıtlar ve bunların alternatiflerini oluşturan yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecekteki projeksiyonları ele alınmaktadır. Böylece İklim Değişikliği politikasının özünü oluşturan enerji ve çevre politikaları karşılaştırılarak, AB'nin iklim değişikliği çalışmalarına bugüne kadar yaptığı ve bundan sonra da yapabileceği katkı ortaya konmaktadır. Bilindiği gibi Türkiye OECD üyesi olduğu için sera gazı emisyonlarını indirme yükümlülüğü bulunmaktadır. Aynı zamanda, AB 'ye katılmak için aday ülke konumunda bulunması, iklim değişikliğine dönük politikaların uygulanması açısından ayrıca büyük önem taşımaktadır. Türkiye'nin iklim değişikliği bağlamında, AB'nin sahip olduğu enerji ve çevre standartlarına ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle burada, adaylık sürecinde bulunan Türkiye'nin, iklim değişikliği ile ilgili mücadelede içinde bulunduğu şartlar ve uyguladığı politikalar değerlendirilerek, AB ile karşüaştınlmaktadır. Bu değerlendirme Türkiye'nin İDÇS'nin getirdiği yükümlülükleri yerine getirip getiremeyeceğinin anlaşılmasına yardımcı olmasının yanında, AB'ye aday ülke konumunda olan Türkiye'nin iklim değişikliği politikaları ve gelinen süreç açısından çevre ve enerji politikalarının AB ile uyumunu da ortaya koymaktadır. Bir başka anlatımla, iklim değişikliği konusunda AB'nin ortaya koyduğu standartların Türkiye tarafından gerçekleştirilme düzeyi anlaşılmaya çalışılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda AB'nin emisyon indirim hedefini 273kısmen geçekleştirdiğini buna karşın Türkiye'nin herhangi bir emisyon indirimini gerçekleştirme olasılığının bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Yıllara göre kullanılan enerji miktarına bakıldığında bu durum kolaylıkla görülmektedir, iklim değişikliği ile mücadelede uygulamaya konan araçların etkinliği, belli bir oranda ekonomik güç gerektirmektedir. Bu durum, gelişmekte olan ülkeler açısından içinden çıkılmaz bir sorun oluşturmasının ötesinde, gerçekte gelişmiş ülkelerden oluşan AB için bile henüz aşılabilmiş bir konu değildir. İklim değişikliği ile mücadelede gerekli olan ekonomik kaynak sorunu uluslararası alanda yürütülmeye çalışılan politikaların odağında bulunmaktadır. 274
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) In this study, in terms of climate change, EU's legal responsibilities because of Kyoto Protocol and the possibility to meet these obligations have been examined. EU's energy policies and the adjustment of these policies to climate change, renewable energy sources, non-fossil fuel and other projections for future energy resources were the main subject of this study. The comparison of these policies with the related international studies and agreements such as Framework of Climate Change Convention and Kyoto Protocol and the possible contributions of EU's for climate change are being displayed accordance with the main aim of this thesis. EUs contribution to climate changes studies so far and future initiatives about this subject are studied. Since Turkey is a candidate country for full membership to EU, she has to adjust its energy and environment policies according to EUs standarts. Therefore, in this study, conditions and policies related to climate changes are being evaluated and compared with EU's conditions and policies. It is expected that, this evaluations will be helpful to understand whether Turkey will be able to meet the EU policies on energy and climate change. In another word, EU Standards about climate change, the possibility of realization of these standards and the level of application by Turkey have been searched and debated. Analaysis showed that EU has achieved to decrease emission rates since Turkey has no possibility to achieve this. Annual energy expenditure rates proved this. Acquiring necessary equipments needed for climate change struggle highly depends on economic power. This fact causes a big obstacle to overcome for developing countries as well as developed EU countries. Funding of economic 275sources that required for solving climate change problem is the main matter for arragement of environmental policies in international arena. 276