Restoration project for Hasırizade Tekkesi in Sütlüce, İstanbul
- Tez No: 12787
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞIL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
GiEJ HÂSI1İ2ABI TM1ISÎ HST0EASI01 PROJESİ Sâttüco. İSTAÎÎBÎÎL ASALIN, Aysu. Yüksek lisans Tezi Restorasyon, Mimarlık Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayşıl Yavuz Aralık 1990, 149 sayfa. Tezin konusu, istanbul'da Haliç'in kuzey kıyılarındaki Sütlüce semtinde bulunan Hasirizade Tekkesi'nin restorasyonudur. Duvarlarla çevrili tekke içerisinde bir tekke binası, meşruta binası, yıkık bir türbe, yıkık bir ahır, su deposu, üç tane kuyu, havuz, abdest çeşmesi, mezarlık gibi elemanlar bulunmaktadır. Tekke binası 19. yüzyılda Elif Efendi tarafından yapıldığı için“Elif Efendi Tekkesi”olarak adlandırılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü tekke binasının detaylı, diğer yapıların genel olarak incelenmesini; ikinci bolümü tarihi araştırmayı ve Tekke'nin İstanbul'daki benzerleri ile birlikte karşılaştırılarak değerlendirilmesini kapsamaktadır. Üçüncü bölümde Elif Efendi Tekkesi' nin birinci ve ikinci bölümdeki bilgiler ışığında orjinal durumunun -.saptanması; dördüncü bölümde ise yapılara genel bir işlev verilerek tekke "binasının ayrıntılı bir şekilde restore edilmesi ile sonuçlanır. âiâmîâs EELimixi : Tarikat, Tekke, Hasirizade Tekkesi, Tekke Binası, SÜ1 Bu'iîîi D'r-İı Kodu. 00 1.04.0 İ Sütlüce. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESTORATION PROJECT FOR EA5ÎRÎZADE TESESSİ İH SÜTLÜCE. tSTÂMSPL AIÂLİI, Aysu M.Sc. in Restoration, Architecture Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayşıl Yavuz December i 990, 149 pages The subject of the thesis is the restoration of the Hasirizade Tekkesi, ia Istanbul, in Sütlüce, on the N. shore of Kaliç. The Tekke consists of a tekke building that is the main subject of 'the thesis, a meşruta, ruined türbe, rained stable and some elements in the land e.g. a water tank, a cistern, two wells, a water pool, an ablution fountain and a cemetery, etc. The tekke building was constructed by Elif Efendi in the 19t& century and therefore it is also celled as TSif Efendi Tekkesi“. The first chapter of the study comprises the descriptive analysis 'of the teleke building in detail and the other buildings.around -in general. The second chapter consists of the historical research, the comparative study and evaluation of the tekke among its contemporaries in Istanbul. The third chapter is the restitution of the tekke based on the.-..*. j.-Jv|.vOüJ vi dLllvVV iWi»Uvii Ivi U.A-C g^A »UJ/ Vİ LUiiJai^' AAA g,”l.*ul&l d-AAv* Ui" tekke building in particular. 11IW01DS : Tarikat, Tekke, Hasirizade Tekkesi, Tekke Building, Sütlüce. Science Code : 60 İ. 04.01 İÜ