Türk ve Azerbaycan Hukuklarında vatandaşlığın kazanılması
Acquiring the citizenship for Turkish and Azerbaijan laws
  1. Tez No: 127873
  2. Yazar: ELNUR ALEKBEROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Devletler Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET“Türk ve Azerbaycan Hukuklarında Vatandaşlığın Kazanılması”başlığı taşıyan tez iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, genel olarak vatandaşlığın tanımı, vatandaşlık kavramının açıklanması hususunda müelliflerin fikirleri ve Türk Vatandaşlık Kanununa göre vatandaşlığın kazanılması yollan ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Türk vatandaşlık hukukuna göre Türk vatandaşlığının kazanılması üç şekilde;“Kanun Yolu ile”,“Yetkili Makam Kararı ile”, ve“Seçme Hakkı ile”mümkündür. Kanun yolu ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında, kişinin iradesine ve yetkili makamın kararına gerek yoktur. Yetkili makam karan ile vatandaşlığın kazanılmasında ise, Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı gereklidir. Seçme hakkı ile vatandaşlığın kazanılmasında ise, ilgili kişinin vatandaşlığa alınma için talepte bulunması gereklidir. Seçme hakkı kullanıldığına sonuç doğurur.“Azerbaycan Vatandaşlık Hukukunda Vatandaşlığın Kazanılması”başlığını taşıyan ikinci bölümde, Azerbaycan Vatandaşlık Kanununa göre vatandaşlığın kazanılması yolları ele alınmıştır. İkinci bölümde, ilk olarak Azerbaycan tarihi ile ilgili kısa bilgi verilmiştir ve 11 Ağustos 1919 tarihli ilk Azerbaycan vatandaşlık kanunu incelenmiştir. Ayrıca vatandaşlıkla ilgi anayasal ilkeler ayrı bir başlık halinde ele alınmıştır. Azerbaycan Vatandaşlık Hukukunda vatandaşlık iki yolla kazanılmaktadır;“Kanun Yolu”ve“Yetkili Makam Karan”ile. Seçme hakkı ile vatandaşlığın kazanılmasına Azerbaycan vatandaşlık kanununda yer verilmemiştir. 119
Özet (Çeviri)
SUMMARY The thesis with the title“Acquiring the Citizenship for Turkish and Azerbaijan Laws”comprises two sections. In the first section, the definition of the citizenship, the ideas of the experts about the explanation of the concept of citizenship and the ways of acquiring citizenship in terms of Turkish Citizenship Law have been specified in detail. In accordance with Turkish Citizenship Law it is possible to acquire the citizenship with three different ways;“On Legal Basis”,“Decision of Authorized Body”and“Right of Voting”. There is no need for the will of the person or the decision of the authorized body for acquiring the citizenship via the legal ways. When acquiring the citizenship by means of decision of the authorized body it is required the request of the Ministry and decree of the Council of Ministers. For acquiring the citizenship by means of“right of choice”, there must be an application for acquiring. It is construed as using the right of choice. In the second section with the title“Acquiring the Citizenship in Azerbeijan Citizenship Law”the ways of acquiring the citizenship have been analyzed. In the second section, a brief history of Azerbeijan has been narrated and the first citizenship law of Azerbeijan dated 1 1 August 1999 has been examined. Moreover, the constitutional principles about the citizenship have been handled under a different title. In Azerbeijan Citizenship Law, the citizenship is acquired with two ways:“On Legal Basis”and“Decision of Authorized Body”. The right to acquire the citizenship with“right of choice”does not take place in Azerbeijan Citizenship Law. A