Türk, Azerbaycan ve Rus hukuklarında ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü
The invalidity of dispositions upon death under Turkish, Azerbaijani and Russian laws
- Tez No: 928320
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Türkiye, Azerbaycan ve Rusya Federasyonu'nda belirli bir tarihsel süreç sonunda oluşan miras ilişkilerini düzenleyen kurallar tanzim ettikleri ilişkilerin mevcut olduğu toplumların temel ilkelerine ve geleneklerine dayanmakta ve kural olarak, belirli düzeyde, özgünlük ve istikrarla karakterize edilmektedir. Bununla birlikte, küreselleşmenin, özellikle de, üç ülke arasındakı ticari ilişkilerin Soğuk Savaş dönemi sonrası hızlı gelişiminin etkisi ile Türk, Azerbaycan ve Rus uyruklu kişilerin taraf oldukları yabancı unsurlu ilişkilerin kapsamı da genişlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ölüme bağlı tasarrufların hükümsüzlüğü sorununun karşılaştırılan ülkelerin Miras hukukları çerçevesinde incelemektir. Tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türk, Azerbaycan ve Rus hukuklarında“hükümsüzlük”ve“ölüme bağlı tasarruf”kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde, önce, ölüme bağlı tasarrufların kendiliğinden hükümsüz sayılacağı başlıca haller üzerinde durulmuş, sonra, ölüme bağlı tasarrufların iptali konusu incelenmiştir. Nihayet, son bölümde ölüme bağlı tasarrufun iptali davasında usule ilişkin hususlara yer verilmiştir. Son olarak, sonuç bölümünde tezde inceleme konusu yapılan konulara ve tartışmalı hususlara ilişin olarak katıldığımız görüşler, ana hatları ile özetlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rules governing inheritance relations that evolved in Turkey, Azerbaijan, and the Russian Federation over a defined historical period are grounded in the fundamental principles and traditions of the societies in which these relations have emerged. In principle, these rules are characterized by a notable degree of originality and stability. However, the advent of globalization, particularly the accelerated development of trade relations between Turkey, Azerbaijan, and the Russian Federation following the end of the Cold War, has led to a substantial expansion of cross-border legal interactions involving nationals of these three countries. This thesis seeks to examine the issue of the invalidity of dispositions mortis causa within the context of the inheritance laws of Turkey, Azerbaijan, and Russia. The remainder of this thesis is organized as follows. The first chapter provides an analysis of the legal concepts of“invalidity”and“disposition upon death”as they are understood within the legal systems of the three countries. The second chapter explores the principal circumstances under which dispositions mortis causa are deemed invalid. The final chapter addresses the procedural aspects surrounding actions for the voidness and voidability of dispositions upon death. In conclusion, this dissertation presents a comprehensive synthesis of the key issues, controversies, and legal frameworks concerning the invalidity of dispositions mortis causa under the laws of Turkey, Azerbaijan, and Russia.