Hukuk devletine geçiş sürecinde Azerbaycan'da idarenin işlemleri
Administrative actions in Azerbaijan Law during transmission to rule of Law
- Tez No: 127881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Hukuk devleti ilkesi, günümüzde toplumsal yasanım çeşitli alanında önem arz etmektedir. Kendi gerekleri ile siyasi ve hukuki hayatı yönlendirmektedir. Hukuk alanında bu ilke, en çok idare hukukunu etkilemektedir. Hukuk devletinin unsurlarını Anayasa ortaya koysa da, bunların bir çoğunu detaylı şekilde kapsayan idare hukuku bilimidir. İdare hukukunun konusu da esasen idari fonksiyon oluşturmaktadır. Burada da karşımıza idari işlemler çıkmaktadır. Çünkü idari işlemler, idari fonksiyonun gerçekleştirilmesinin temel vasıtasıdır. Bu yüzden idari işlemler teorisi idare hukukunda önem arz eden inceleme alanlarından birisidir. Bu çalışma içinde hukuk devleti ilkesi bakımından Azerbaycan'da idari işlemler ve bunların hukuki rejimi incelenmiştir. Meselenin bu denli etraflı şekilde ele alınması Azerbaycan'da daha yapılmamıştır. Bunun başlıca sebebi Azerbaycan'ın gelişmiş idare hukukuna sahip olmamasıdır. Hukuk alanında Azerbaycan genellikle Rus hukukundan faydalanmaktadır. Fakat idare hukukunun Rusya'da da gelişmemiş olması, Azerbaycan'ı da olumsuz etkilemektedir. Azerbaycan'da idari işlemler açıklanırken, konu mukayeseli şekilde incelenmiştir. Rus ve Azerbaycan hukukları bakımından değerlendirme yapıldığı gibi, idari işlemler Türk hukuku bakımından da analiz edilmiştir. Azerbaycan hukuku bakımından idari işlemler oldukça geniş yelpazede incelenmiştir. Azerbaycan'da idari işlemlerin hukuki rejimi ele alınmakla beraber, bunların hukuk devleti ilkesi ışığında değerlendirilmesi de yapılmıştır. Bu ilkenin talepleri doğrultusunda idari işlemlerin hukuki rejiminde ne gibi eksikliklerin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The principle of Rule of Law, affects various areas of contemporary social life. It direct with its requirements the political and legal functions. In legal area this principle most affect the administrative law. Despite of bases of this principle are described in Constitution, administrative law explains and details most of them. The subject of administrative law in common is an administrative function. Here we face with administrative decisions. The reason is that administrative decisions are main vehicle of realizing of administrative function. Thats why theory of administrative decisions is a very important area of legal research. In this work is examined legal regyme of administrative decisions in Azerbaijan by requirements of rule of law. It's needed to underline, that still no such research was done in Azerbaijan. The main reason is that Azerbaijan has no developed administrative law and it institutes. Generally Azerbaijan adopts and uses Russian legal developments and institutes. But administrative law is not developed in Russia too and this condition negatively affects system of administrative law of Azerbaijan. Investigation of legal regyme of administrative decisions was made in comparative method. Administrative decisions analyzed as by aspects of national law as by commonly accepted institutes of this area. A wide research had been carried out. The analyze of legal regyme of administrative decisions of public bodies in Azerbaijan also includes the assesments of this regyme in the light of rule of law. Also is shown some insufficiences of therequirements of this principle.