İhracat kredi sigortasının Azerbaycan Hukukuna uygulanabilirliği (Türk Eximbank modeli)
- Tez No: 265679
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİH ARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Sigortacılık, Banking, Law, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Azerbaycan'ın serbest pazara geçiş sürecindeki sıkıntılarını ekonomik reformlarla aşabilmesinin temel şartı; gelişme ve büyüme stratejisinin belirlenmesine ve bu aşamada ortaya çıkabilecek sorunları gelişmiş ülke uygulamalarından yola çıkarak çözüme kavuşturmasına bağlıdır. Strateji belirlenirken de; dış ticaretin geliştirilmesi için yapılacak yenilikçi çalışmalar ve reformlarla teşvikler üzerinde durulması gerekmektedir. Bu teşviklerin içerisinde ihracat kredi sigortası gibi önlemlerin alınması da büyük önem arz etmektedir.Azerbaycan ihracatının, uluslararası platformda rekabet edilebilirliğini sağlamak açısından ihracat kredi sigortası sisteminin oluşturulması gerçeği açıktır. Bunun önemini kavramış ülkeler, İhracat ve İthalat Bankaları gibi kurumları oluşturarak ihracatçılarına finansman sigorta ve garanti desteği sağlamaktadırlar. İşte bu yöndeki mevzuat boşluğunu gidermek amacıyla, uluslararası sigortacılık ile paralellik arz eden ihracat kredi sigortasını uygulayan Bağımsız Devletler Toplulukları'ndaki birkaç ülke uygulamasından ziyade, bu alandaki rüştünü kanıtlamış Türk Eximbank modeli esas alındı.Çalışmada ihracat kredi sigortasının Azerbaycan için önemine değinilerek, ülkenin birçok küçük ama modern ülkelerde olduğu gibi, gelişmenin sadece dış pazara açılma yoluyla olabileceği görüşü benimsendi. Dolayısıyla ülkenin benimsediği serbest piyasaya dayalı büyüme stratejisinin bir sonucu olarak, ihracata dayalı büyüme stratejisinin de benimsenmesi gerektiği noktasından hareket edildi. Ayrıca Azerbaycan'ın sigortacılık ve bankacılık mevzuatları ile ilgili uygulamalar ve yapılması gereken reform ve iyileştirmeler ele alınarak değerlendirmeye tabi tutuldu. Son olarak ihracat kredi sigortası programını uygulayacak olan birimin bir banka olarak kurulması ve devletin bu alanda yapması gerekenler konusunda somut önerilere yer verildi.Çalışmada Türkiye ve Azerbaycan'ın bu alandaki mevzuatları incelendiğinde Türkiye'nin krediler ve sigortacılık konularında Azerbaycan'a oranla hayli geliştiği ve Azerbaycan ile henüz sigortacılık ve ihracat anlamında ortak çalışmaların olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The ability of the Republic of Azerbaijan to overcome the problems it faces in the transition period to free market economy, mainly depends on defining the development and growth strategies and solving the possible problems that may arise in the meantime, by taking the model applications in the developed countries into consideration. By defining the strategies, it is important to consider the innovations, reforms, and economic instruments and incentives to develop foreign trade. Among those economic instruments and incentives, one should highlight the export credit insurance.It is clear that building the system of export credit insurance is necessary to develop Azerbaijan?s competitiveness in the international trade arena. States that have a good grasp of the subject, formed governing bodies and institutions like the banks of import and export and provided supports in terms of credits, insurances and guarantees. Thus I felt the need to contribute to fill the law gap in this subject. In my thesis, I took the Turkish Eximbank as the model institution that proved its ability and competency, rather than some immature applications in The Commonwealth of Independent States.Having explained the importance of export credit insurance for Azerbaijan, I defend the opinion that the development of its economy may only be realized through the opening of the economy to the foreign markets as done in a lot of small but modern states. Thus adopting an export oriented strategy is the logical outcome of Azerbaijan?s free market oriented growth strategy. In the thesis I evaluated the rules and regulations in the fields of insurance and banking in Azerbaijan, and the required reforms and improvements. One of the novelties that should be brought in the field, is an export bank which will implement the export credit insurance program. Concrete suggestions relating to the subject are also added in the thesis.When Turkish and Azerbaijani rules and regulations were compared, I may say that Turkish laws relating to credits and insurances are highly developed, and there is no common work and action between Azerbaijan and Turkey on the subject yet.