An Investigation on the dynamic vehicle track interaction phenomena from the point of view of track maintenance
Hareketli araç ve demiryolu hattı arasındaki dinamik ilişkinin yol bakımı açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 12798
  2. Yazar: FİLİZ UYGURER KUŞKAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET HAREKETLİ ARAÇ VE DEMİRYOLU HATTI ARASINDAKİ DİNAMİK İLİŞKİNİN YOL BAKIMI AÇISINDAN İNCELENMESİ KDŞKAPAN DYGDRER, Filiz Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayhan İnal Ocak 1991, 136 sayfa Bu tezde, demiryolu hattı bakım ve yenileme giderleri ve bu giderlerin hesaplanması üzerine bir çalışma yapılmıştır. Yol bakımının planlama ve işletmesi, yolun yapısal ve işletim şartları olmak üzere iki açıdan incelenmiştir. Trafik ve yol koşullarına göre hattın fiziksel yapısında ve bunun neticesinde işletiminde meydana gelebilecek bozulmalar, hattın geometrisi ve elemanların kullanım süresi açısından irdelenmiştir. Yolun bakımının kontrollü bir şekilde yapılabilmesi ve bakım harcamalarının minimuma indirilebilmesi için bir planlama modeli hazırlanmıştır. M-PV7 yol ölçüm aletinin, geometrik kalite ölçümlerinden yararlanarak bir hat kesiminin geometrik yıpranması incelen miş ve TCDD için, yolun geometrik yapısındaki bozulmaların makinalı bakımla giderilmesinin maliyeti hesaplanmıştır.Anahtar kelimeler : Demiryolu aracı ve yol ilişkisi, Yol kalite indeisi (TQI), Yol bozulması, Yol bakimi, Yol bakım planlaması, Yol bakım maliyeti. Bilim Kodu : 624.03.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE DYNAMIC VEHICLE TRACK INTERACTION PHENOMENA FROM THE POINT OF VIEW OF TRACK MAINTENANCE KDŞKAPAN ÜYGDRER, Filiz M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayhan İnal January 1991, 136 pages The main task of this thesis is to investigate the reduction in track maintenance costs through improved plan ning and execution of maintenance and renewal. Two major evaluation concepts have been identified ; track structural condition, and track operational condition. The methods are obtained by which the deterioration of the track geometry and ; the deterioration and life of the track components can be predicted for a given set of traffic and track conditions. The implementation of scientific methods of programming track maintenance is predicated on the development of Track Quality Index. The planning model is prepared to predict and optimize the maintenance and renewal requirements of a track. The track section is examined using the track quality 111measurements which were taken with M-PV7 track recording railcar; and a study is made to determine the mechanical maintenance costs due to geometric deterioration of track. Key Words : Dynamic vehicle track interaction, Track Quality Index (TQI), Track deterioration, Track maintenance, Track maintenance plan ning Track maintenance costs. Science Code : 624.03.02 IV