Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da akademik dünyanın Avrupa Birliği'ne bakışı
The Approaches of academicians towards European Union in the Eastern and Southeastern Anatolia
- Tez No: 128008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
93 ÖZET Türkiye, 1963 Ankara Anlaşması ile başladığı Avrupa Birliği'ne tanı üyelik yolunda bugün farklı toplumsal kesimlerin farklı beklenti ve özlemleri arasında hızla ilerlemektedir. Başta halk olmak üzere, siyasi çevreler, sivil toplum kuruluşları, özel ve kamu sektörleri açısından; ekonomik, kültürel, siyasal, hukuki ve sosyal anlamda yüz on bin sayfalık bir müktesebata sahip ve gittikçe derinleşme ve genişleme gösteren supranasyonel bir yapı olan AB konusunda rasyonel temelli bilgilere ihtiyaç söz konusudur. Avrupa Birliği'ne uzanan yolun haritasını anlamlı kılacak, beklenti ve özlemleri yerli yerine oturtacak kurumlardan biri olarak üniversiteler ön plana çıkmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bulunan sekiz üniversite üzerinde yapılan söz konusu çalışma üniversitelerin AB 'ye adaylık sürecinde bilgi üretme ve bilgilendirme anlamında nasıl bir yoğunluk içinde bulunduklarım tespit etmek, akademik yapıda AB ile entegrasyona yönelik kurumsal çabaların varlığım saptamak ve akademik hayatın aktif üyelerinin bu sürece bakışlarım ortaya çıkarmak amacıyla yapılmış bir alan araştırması niteliğindedir. Araştırmanın genel amaçlarım ortaya koymak, sorgulanacak iddiaları test etmek ve bu alandaki boşluğu doldurmak amacıyla AB ile ilgili yüksek lisans ve doktora tezleri taranmış, üniversitelerin lisans ders programları incelenmiş, Avrupa Birliği Araştırma Merkezlerinin varlığı/yaygınlığı vurgulanmış, merkezi kütüphane kayıtlarında AB ile ilgili akademik materyaller tespit edilmiş ve akademisyenlerin AB konusundaki tutum ve beklentileri ortaya konulmuştur. Bu çalışmada geri plan bilgisi olarak adlandırılabilecek kısımda konuyla ilgili olarak üniversitelerin fonksiyonları,Türkiye'nin bilim politikası,Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da akademik yapı, AB'nin tarihsel gelişimi ve Türkiye ile İlişkiler konularına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
94 ABSTRACT Turkey has been going forward rapidly among the different social sectors' different expectations and longings on the way of full membership of EU which Turkey had started by Ankara pact (1963). From the point of the common people first of all, political environments, civil society establishments, private and public sectors, there is a need of rational-based knowledge about EU which shows an increasingly specialization and expandation of supranational structure and which has a hundred and ten thousand paged document in the economic, cultural, political, legal and social meaning. As one of the associations to make the map of the road goes to EU meaningful, settle the expectations and longings, universities are focused on. In that study done on 8 universities in the East and Northeast, is in the quality of a cleaning study done in the intention of ascertaining how dense they are from the point of producing data and informing in the process of candidacy for EU of the universities, fixing the existence of the social efforts directed to the integration with EU in the academic structure, and figuring out the points of view of the active members of the academic life to this process. To figure out the basic aims of investigation to fest the claims that will be inguired, and to fill emptiness in this. Fields, master and doctoral degree thesises about European union have been researched. Lesson programmers of bachelor's degree in universities have been ex amined carefully, the existence of European Unions search institution has been stated, academic materials about European union have been established in central library registrations, academicinons manner's and expectations about the European Union have been figure out. In this study in the pant which can be called feed plan back, about this subject, the subjects the functions of universities, Turkey's science poltcs, the academics structure in East and Northeast, the historical develop ant EU.