İlköğretim yöneticilerinin çatışmaya bakış açıları ve çatışmayı yönetme biçimleri (Siirt ili örneği)
The Views of primary school principals on organizational conflict and their conflict management styles (The case of Siirt)
  1. Tez No: 128013
  2. Yazar: EMİNE GÜLSEMİN GÖRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMALETTİN İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
110 öz Bu çalışmanın amacı, İlköğretim kurumlarında görev yapan ilköğretim yöneticilerinin çatışmaya bakış açıları ve çatışmayı yönetme biçimlerini belirlemektir. Araştırmada, ilköğretim yöneticilerin çatışmaya bakış açılarını ve çatışmayı yönetme biçimlerini ortaya koyan bir anket formu geliştirilerek kullanılmıştır. Anket, kişisel bilgiler, bakış açısı ve yönetme biçimleri olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Kişisel bilgilerle ilgili bölümde; yöneticilerin cinsiyet, yaş, yöneticilik kıdemi, çalışmakta oldukları okuldaki hizmet süreleri, araştırma konusu ile ilgili seminer ya da kurs alıp almama durumlarım belirleyen sorular bulunmaktadır. 2. bölümde yöneticilerin çatışmaya bakış açılarım ölçmek için 14 soruya, 3. bölümde ise yöneticilerin çatışmayı yönetme biçimlerini ortaya koymak için 3 1 soruya yer verilmiştir. Anket Siirt ili merkez ilçelerinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim kurumlarında görev yapan 80 okul müdürü üzerinde uygulanmıştır. Anket soruları;“katılmıyorum”(l),“çok az katılıyorum”(2),“biraz katılıyorum”(3),“oldukça katılıyorum”(4),“tamamen katılıyorum”(5) seçeneklerinde cevaplanabilecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için örneklemde toplanan veriler, t testi, varyans analizi ve korelasyon teknikleri ile çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak ilköğretim yöneticilerinin daha çok çağdaş çatışma anlayışına sahip oldukları ve uzlaşmacı çatışma yönetim biçimini tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
109 ABSTRACT The main purpose of this research is to determine the views of elementary school principals about organizational conflict and conflict management styles. For this purpose, a questionaire was prepared and used for data collection. The questionaire was consisted of three parts. First part was for collecting data about personal characteristics, second part was to determine the views about organizational conflict and third part was to define the conflict management styles. The questionaire was applied to 80 elementary school principals working at public elementary schools in Siirt province. A five point scale was used. The scale was constructed with five alternatives between disagree and definetly agree. Collected data were analyzed by using SPSS. Anova, t test and correlation techniques were used in data analysis. The results showed that elementary school principals had the contemporary organizational conflict views and used mostly contemporary conflict management styles.