İslam Ceza Hukukunda öldürme suçları cezaları ve kısas
The crimes of murder punishment and retaliation in İslamic Criminal Law
- Tez No: 128023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde İslam hukukuna göre cezanın tanımını, ilkelerini ve gayelerini ele aldık. Bunu takip eden birinci bölümde kasten öldürme suçu dışında kalan diğer öldürme çeşitlerini mezheplerin görüşleri ışığında ele aldık. İkinci bölümde kasten öldürme suçunun unsurları ve cezalarını inceledik. Son bölümde ise kasten öldürme suçunun cezalarından biri olan kısası ele alıp, kısasın uygulanması için gerekli şartlan zikrettik. Tezin sonucunda konuyu kısa bir şekilde değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The thesis consist of one introduction and three chapters. By the indroduction of thesis we took up de finition od punishment and its basis and aims. In the following first chapter we exa mined other variety of murder exception intenationel murder and its punishments. And in the last chapter, by the remarking of retaliotion is a punishment of intentional murder we presented conditions is reguired to be practiced. In the conclusion of thesis we evaluated the subject briefly.