Türk Ceza Kanunuyla mukayeseli olarak İslam ceza hukukunda öldürme suçları ve cezaları
The comparison of the crime of willful murderand retaliationin Islamic crimminal lawand positive law
  1. Tez No: 715354
  2. Yazar: ERHAN OBUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN MEMDUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ile öncelikle İslam ceza hukukunda öldürme suçları ve cezaları anlatılmış, Türk ceza hukuku ile benzer ve farklı yönleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca her iki hukuk sisteminde suçlara ne şekilde cezalar verildiğine ilişkin örnek kararlar eklenmiştir. Bununla birlikte, önemine binaen kasten öldürme suçunun cezası olarak kısas cezası ayrı bir başlık altında detaylı olarak ele alınmıştır. Tezin yazılması ile amaçlanan, her iki hukuk sisteminin mukayeseli olarak gösterilmesidir. Altı yüz yıldan beri hüküm süren Osmanlı Devletinde İslam ceza hukukunun uygulanmasının da etkisiyle İslam ceza hukukunda öldürme suçları ve cezaları hep merak konusu olmuştur. Çalışmada görüleceği üzere her iki hukuk sisteminin birçok ortak yönü olduğu kadar farklı yönleri de bulunmaktadır. Ancak her iki sistemde de cezanın belirlenmesinde failin kastı önem taşımaktadır. Çalışma ile dört mezhep imamının görüşleri temel alınmış, farklılıklar var olduğunda gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study primarily involves the explanation of murder crimes and punishments in Islamic criminal law and a comparison of similar and different aspects of Turkish criminal law. Besides, precedent cases regarding how punishments are given to crimes in both legal systems. However, due to its importance, the penalty for retaliation as a punishment for wilful murder was separately discussed in detail. The thesis seeks to compare both legal systems. With the effect of the implementation of Islamic criminal law in the Ottoman Empire, which ruled for six hundred years, the crimes and punishments for murder in Islamic criminal law have always been a matter of curiosity. As can be seen in the study, both legal systems have many common aspects as well as different aspects. However, in both systems, the intent of the perpetrator is important in determining the penalty. This study took as a basis the opinions of imams of four sects and revealed differences, if any.