Türkiye elektrik piyasasının regülasyonu ve rekabete açılması
Regulation of electricity generation market and opening up to competition
  1. Tez No: 128079
  2. Yazar: TAMER ÇETİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Elektrik üretim endüstrisi uzun yıllar boyunca ölçek ekonomileri ve doğal tekel karakteristiklerine sahip olduğu düşüncesiyle dikey entegrasyona tabi tutularak, genellikle kamu mülkiyeti altında faaliyet göstermiştir. Bu tür piyasalarda rekabet, genellikle mümkün görünmediğinden ve alternatif rekabetçilerin piyasaya girişi kaynakların israfı anlamına geldiğinden, özellikle fiyat ve giriş regülasyonları yoğun bir şekilde uygulanmıştır. Ancak özellikle doğal tekel teorisinde meydana gelen değişimler, piyasanın ya daha rekabetçi regülasyon yöntemleriyle düzenlenmesine ya da tamamen rekabete açılmasına neden olmuştur. Tez, elektrik endüstrisinin yoğun olarak regüle edildiği dönemlerden rekabete geçiş sürecinin hangi teorik gelişmeler ve kurumsal arka plan dahilinde gerçekleştiğini göstermekte ve bu bağlamda uygulamadaki ülke deneyimlerini incelemektedir. Buradan hareketle Türkiye elektrik üretim endüstrisi ve EPDK (Enen i Piyasası Düzenleme Kurulu) açısından çıkması muhtemel sorunlar üzerine çözüm önerileri ve alternatifler getirmektedir. Anahtar Kelimeler Doğal Tekel, Elektrik Piyasasının Regülasyonu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Regulation of Electricity Generation Market and Opening up to Competition Because electricity generation has traditionally been characterized by economies of scale and natural monopoly features it was heavily vertically integrated and in public ownership. In this type of markets, because competition is generally seen as impossible and entry of competitors into the market as waste of scarce resources, regulations, especially on prices and market entry, were frequently used. However recent developments, especially changes in natural monopoly theory has resulted in either more competitive regulation or in these markets being completely opened to competition. This thesis summarizes the theoretical developments and conceptual background during the transition of electricity industry from heavy regulation to competition and examines countries' experiences of transition. Afterwards we present possible challenges awaiting the Turkish electricity sector and the EPDK (Energy Market Regulatory Agency) and offer solutions. Key Words Natural Monopoly, Regulation of Electricity Market, Energy Market Regulatory Agency