İşletmelerde rekabet stratejilerinin geliştirilme süreci: Erdemir örneği
The Process of developing competition strategies: Erdemir case
  1. Tez No: 128080
  2. Yazar: ZAFER ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET İŞLETMELERDE REKABET STRATEJİLERİNİN GELİŞTİRİLME SÜRECİ: ERDEMİR ÖRNEĞİ İşletmelerin uzun dönemdeki başarısı, rekabet ortamında hayatta kalabilmek ve diğer işletmeler karşısında rekabetçi avantajlar kazanmak amacıyla geliştirebilecekleri yaratıcı stratejilere bağlıdır. Bu çalışmada, işletmelerin rekabet stratejisi geliştirme sürecinde dış çevrenin daha iyi anlaşılması için beş rekabetçi güç modelinin; iç çevrenin daha iyi anlaşılması için de Kaynaklara Dayalı İşletme Modelinin kullanılması gerekliliği açıklanmıştır. Beş rekabetçi güç modelinin daha çok firsatlar ve tehditler üzerinde dururken, Kaynaklara Dayalı İşletme Modelinin ise daha çok işletmenin güçlü ve zayıf tarafları üzerinde durduğu, dolayısıyla rekabet stratejisi geliştirme sürecinde her iki modelin de birbirini tamamlayacak şekilde bir arada kullanılması gerekliliği açıklanmıştır. işletmenin kendine has özellikleriyle sektörün gerekliliklerini bir araya getirebilen bir rekabet stratejisi, etkili ve ısrarcı bir yönetimle birleştiğinde, kolayca taklit edilemeyen ve kolayca başa çıkılamayan bir rekabet kültürünü de yaratacaktır. Anahtar Kelimeler Stratejik Yönetim, Rekabet,, Genel Rekabet Stratejileri, Beş Rekabetçi Güç, Kaynaklara Dayalı İşletme, ERDEMİR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PROCESS OF DEVELOPING COMPETITION STRATEGIES : ERDEMİRCASE The long term access of companies and their survival in a competitive environment depends on developing creative strategies in order to gain advantage over businesses. This study shows that in the process of developing competition strategies, companies have to use the“five competitive force model”in order to gain a better understanding of the importance of external environment and the“Resource- Based View of Firm Model”as well in order to better understand the inner environment. While the“Five Competitive Force Model”dwells mainly on opportunities and threats,“the Resource- Based View of Firm Model”focuses on the weak and strong sides of the business. Taking these facts into consideration, it is stated that these models have to be used together to complement each other in the process of developing competition strategies. A competition strategy that brings together the characteristic features of the company and the prerequisites of the sector and an effective and persistent management will contribute to a competition culture, which is neither easy to be imitated nor to cope with. Key Words Strategic Management, Competition, Generic Strategies, Five Competitive Forces, Resource-Based Firm, ERDEMİR Co.