Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve fona devredilen bankaların yeniden yapılandırılması
- Tez No: 128078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kurum : Z. K. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Anabilim Dalı Tez Başlığı : Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve Fon'a Devredilen Bankaların Yeniden Yapılandırılması Tez Yazarı : Özden Kartal Tez Danışmam : Yrd. Doç. Dr. Nurettin Öztürk Tez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2003 Sayfa Adedi : 122 ÖZET Finans kesimi içinde önemli bir paya sahip olan bankalar birikimlerin ekonomide kullanılmasına kaynak sağlarlar. Bankacılık sektöründe oluşabilecek bir kriz finans kesimini de etkileyeceğinden ödemeler dengesinde bir açık söz konusu olacaktır. Bu durumu gidermek amacıyla mudilerin bankalara yatırdıkları tasarruflar güvence altına alınmaktadır. Dünya'da mevduat sigorta sistemi olarak adlandırılan bir kurum tasarrufları güvence altına almaktadır. Türkiye'de 19895 yılından itibaren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bu görevi yerine getirmektedir. Türkiye'de uygulanan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fon'unun eksik yönleri vardır. Özellikle 1994 yılında yaşanan finansal kriz sonunda bunun etkileri önemli ölçüde hissedilmiştir. Fon'un en önemli eksikliği istismar olasılığı problemini gündeme getirmesidir. Bu nedenle mevduat sigorta fonunun eksik yönlerini gidermek amacıyla tezde önerilerde bulunulmuştur. En önemli riske göre prim ödemesini sağlayan riske maruz değerdir. Türkiye'de uygulanan mevduat sigorta sistemi temelini ABD'den almıştır. Dolayısıyla bu tezde ABD, İngiltere, ve AB Ülkeleri ile karşılaştırmalı açıklamalar yapılmıştır. Anahtar Kelimeler Riske Maruz Değer, Finansal Krizler, Mevduat Sigorta Fonu, Riske Göre Prim Ödemesi. tP&f^^ *jf
Özet (Çeviri)
Istitution : Z. K. Ü Institute of Social Sciences, Econuomy Depertment Title : Federal Deposit Insurance Corporation and Again Construction Of Banks Author : Özden Kartal Adviser : Asst. Prof. Dr. Nurettin Öztürk Tyap of Thesis : Msc. Thesis, 2003 Page Number : 122 ABSTRACT The banks have much share in financial system and banks does units using to system. Banking crises are influencing the financial system therefore paymented system may be deficit. So individual economies have to trust in the economy. Deposit Insurance Corporation is used to individual İn the world. In Turkey, Federal Deposit Insurance Corporation is used to individual since 1985. Federal Deposit Insurance Corporation has deficiency in Turkey. Especially, the financial crises of 1994 make the feeling of effect in Turkey. The most important effect is moral hazard in corpration. So in this thesis there is the suggestion about this effect. There is a important effect, it's moral hazard. It İs suggested that undersified value at risk be taken into account alongside diversified value at risk calculations. To this end, different countries purposes, those are; ABD, England and AB are compared. Keywords Value at Risk, VaR, Financial Crises, Moral Hazard, Risk Calculation.