Toplam kalite yönetiminin hizmet işletmelerinde uygulaması ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde bir örnek uygulama
The Application of total quality management at service enterprises and a model practice at Süleyman Demirel University Faculty af Medicine Reserach an practice hospital
  1. Tez No: 128093
  2. Yazar: NEJAT GÖKHAN EREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  6. Anahtar Kelimeler: (Total quality management, quality, service, hospital, ISO)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz çağda her alanda, olağanüstü olarak nitelendirilen değişimler yaşanmaktadır. Yönetim alanında yaşanan ise, örgütlerin nasıl en etkin ve verimli yönetilebilecekleri konusudur. Yüzyılın başında F.W. Taylor ile başlayan yönetim alanındaki çalışmalar, sürekli olarak gelişme göstermiştir. O dönemlerde verimlilik baz alınarak üretim işletmelerinde baş gösteren bu gelişmeler, insanların beklentileri ile doğru orantılı olarak sonraki dönemlerde kalite üzerinde yoğunlaşılmış ve bu gelişmeler birçok örgütte etkisini göstermiştir. Temelleri 1950'lere kadar giden TKY günümüz global pazarında hem imalat hem de hizmet işletmelerinin rekabet stratejisinde kilit rol oynamaktadır. Rekabeti sürdürmede üretim ve hizmet organizasyonları bu stratejiyi günümüze kadar uygulamaktadırlar. TKY çok önemli bazı ilkeleri kapsamaktadır. Bunlar: müşteri odaklı strateji, sürekli gelişme, devrimsel hız, sıfır hata, organizasyonel öğrenme, çalışanların katılımı ve kalite ölçümlemedir. Müşterilerin memnun edilmesi ve hizmet sunan işletmelere bağlılıklarının artırılması ancak onlara sunulan hizmetlerinin kalite düzeyinin yüksekliği ile sağlanabilir. Bu bağlamda kalite iyileştirme çabalan, TKY ile önemli bir ivme kazanmış ve uluslar arası standartlarla desteklenip, müşteri memnuniyetinde büyük başarılar kazanılmasına yardımcı olmuştur. Müşteri hizmetleri kalitesinin yükseltilmesi; müşteri odaklı düşünme, işletmenin bu düşünce ekseninde reorganizasyonu, müşteri şikayetlerinin dikkate alınması ve ilişki pazarlaması vasıtasıyla gerçekleştirilen müşteriyi elde tutma çabaları ile mümkündür. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi 'nde yapılan anket sonuçlarına göre TKY'nin, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi 'nde yaklaşık % 49 oranında başarı ile uygulandığı ortaya çıkmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi 'nde Deming döngüsü gereği planlama, organize etme, yürütme, koordinasyon, kontrol ile motivasyon, eğitim, kalite iyileştirme ve geliştirme gibi yönetim ve yönetimi destekleyici uygulama ve faaliyetlere, tüm personelin katılım düzeyinin arttırılması hastanede TKY'yi uygulama açısından daha başarılı sonuçlara götürecektir. Anahtar Kelimeler :(Toplam kalite yönetimi, kalite, hizmet, hastane, ISO)
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In all areas in this period, variations, which are qualified as extraordinary, are experienced. In the area of management, it is the subject of how to manage the organizations the most effectively and productively. The studies on management area that started with F.W. Taylor at the beginning of the century, showed progress continuously. These progresses of production managements that are based on productivity in that periods of time, became dense on quality in the next periods proportionally. And these progresses showed their effect on lots of organizations. Nowadays, TQM, which depends on 1950s, plays an important role in the competition strategy of both production and service in global market. Production and service organizations have applied this strategy up to now for continuing competition. TQM includes very important principles, such as client focused strategy, continuous developing, revolutional speed, zero error, organizational learning, participation of the employees and quality measuring. Satisfaction of the clients and increasing their devotin to the managements can be supplied only by the high level of quality of the services. In this concept, tries on improving the quality have showed an important progress with TQM, and it is supported by international standarts, so it helped to reach great successes in client satisfaction, increasing the quality of the client services is possible with some principles, such as client focused thinking, reorganization of the management according to the idea, taking into consideration of the client complaints and not losing the client that is made by marketing with relationships. According to the results of poll done at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Research and Application Hospital, TQM is been put into practice succesfully at % 49 rate. According to Deming circular reason; if all hospital stuffs participation level to the applications supporting management and manager like planning, organising, executing, coordination, motivation with control, education, quality improvement and development can be increased at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Research and Application Hospital, it would take the hospital more successfull results with regard to application of TQM.