Grafik eğitiminde tasarım, animasyon ve multimedya kullanımı
  1. Tez No: 128142
  2. Yazar: ALİ KARATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL USLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Büyük bir hızla gelişen teknoloji her gün yeni bir imkanı insanlığın hizmetine sunmaktadır. Hayatın akışını kolaylaştıracak, pratik ve ekonomik bir çok ürün piyasaya çıkarken, aynı zamanda bu güne kadar birbirinden kopuk süregelen çok sayıda alanın da eşgüdümlü çalışmasını sağlamıştır. İki binli yıllara hazırlandığımız şu günlerde, büyük bir hızla gelişen bilgisayar donanım ve yazılım ürünleri, bugüne kadar alışılagelen bir çok rutin ve standardın da yeniden gözden geçirilmesini gerektirmiştir. Fotoğraf, bilgisayar grafiği, video, metin, müzik, ses gibi çok sayıda iletişim, eğitim, sanat ve eğlence aracını tek bir platformda birleştirebilen bilgisayar destekli multimedya, aynı anda birden fazla duyu organına seslenebilen, hızlı, akıcı ve kalıcı bir sunum ortamıdır. Para çekmekte kullanılan bankamatiklerden telefonla uyandırma servisine, internetten video oyunlarına ve teletextli televizyon sistemlerine kadar yaşamın her alanında sık sık karşılaşılan multimedya, bir çok alanda insanların işlerini kolaylaştıracak hizmetler ortaya koymaktadır. Bu tez; multimedya eserlerinin kullanım alanlarını ve bu alanlara getirdiği yenilikleri incelerken multimedya ile başka neler yapılabileceği konusunda ufukları genişletmek ve multimedyanın grafik tasarım ile olan ilişkisini ortaya koymak üzere hazırlanmıştır. Ve eğitimde daha yoğun ortaya konularak kullanılması gerektiğini daha detaylı anlatarak vurgulamayı amaçlamıştır.Ayrıca, gerekli donanım tipleri incelenmiş ve bu donanımları seçerken ve kullanırken dikkat edilecek hususlar ayrıntılaştırılmıştır. Aynı şekilde yazılım çeşitlerinin özellikleri, seçimi ve kullanımı sırasında özen gösterilmesi gereken noktalar belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar bağlamında, ekran tasarımlarında dikkate alınması gereken estetik ve ergonomik faktörler incelenmiştir. Tüm bunlar genel bir bakış açısı ile ele alınırken; multimedya eserleri üretmek için hazırlanan bir grafik tasarıcı için gerekli ayrıntılara girmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The technollogy that grows up day by day, presents new facilities to human. Technology while combining any kind of working sectors that are independent to eachother presents products which have practical and economical solutions. While we are getting prepared the 21st Century, fast grawing hardware and software tools require the routines and standards to be revised. Computer based multimedia, which can combine photography, computer graphic, video, text, music, voice etc...in the same platform, is aalso a media type of presentation which can adress the senses of human. From bank cashing machine to telephone aweking system, video games, or teletext TVs, human uses multimedia in the different areas of life. This thesis is prepared to proof the relations and connections between multimedia and graphic design, while examining the using areas and newness of multimedia products. The thesis aims to explain needs of using multimedia on education. Useful hardware types, software types and their tips are detailed to reach to the aim.