Canlandırmanın (Animasyonun) öğrenci başarılarına ve derse ilişkin tutumlarına etkisi
The effect of animation on student success and their attitudes towards the courses
- Tez No: 333509
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN DELİDUMAN, YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ALPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Canlandırmanın (Animasyonun) Öğrencilerin Başarılarına ve Derse İlişkin Tutumlarına Etkisi başlıklı çalışmanın amacı Animasyonun İlkokul 4. Sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersi elektrik ünitesindeki başarıları ve tutumları üzerine etkilerini incelemektir. Kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmaların anlatıldığı bölümde Canlandırmanın (Animasyonun) tanımı ve ortaya çıkışı tarihi açıdan ele alınarak irdelenmiştir. Animasyonun ilk örneklerinden bu yana yapımından ve kullanımından başlayarak oluşan temeller üzerinden animasyonun tarihi, teknolojisi ve animasyon tasarım araçları irdelenmiştir. Animasyon üretim aşamaları ve üretimi sırasında 1800?lü yıllardan itibaren giderek gelişen aletler tanıtılmıştır. Animasyon yapım sürecinde kullanılan tekniklerden klasik animasyon, bilgisayar animasyon, model animasyon anlatılmıştır. Animasyon tarihinde Amerika?da ve Türkiye?de yapılan çalışmalar ve süreçte elde edilen gelişmeler irdelenmiştir. Karagöz ve Hacivat?ın Türk Animasyon sanatındaki yeri ve Türkiye?de animasyonun gelişmesinde önemli yer tutan sanatçılar ve eserleri incelenmiştir. Animasyonun kullanım alanları olan Süreli filmler (kısa veya uzun), dizi filmler, ticari amaçlı ürün tanıtım, reklam ve multimedya ürünleri, endüstri ürünleri ve grafik amaçlı tanıtımlar, özel konulu yada serbest yarışma filmler, yeni tarz veya tiplemelerin araştırıldığı deneme filmleri, Test ve maket filmlerine kısaca değinilmiştir. Animasyon tasarım araçları tanıtılmıştır. Animasyon yapım sürecinde etkin olan unsurlardan sanatçı, senaryo, kullanılan obje, renkler, müzik ve arz talep meselesi kısaca irdelenerek hakkında bilgi verilmiştir. Animasyon tekniklerinin irdelendiği kısımda ise Geleneksel Animasyon başlığı altında dan geniş bir yelpaze ile tüm animasyon teknikleri incelenmiştir. Animasyonun eğitimdeki yeri ve önemi anlatılarak; bilgiyi kavrama, kalıcı kılma aşamasındaki etkinliğinin anlatılması ile birlikte fen bilimleri, fen bilimlerinin yapısı, fen bilimleri içeriğinde bulunan olgular, kavramlar anlatılmıştır. İlköğretimde fen bilimlerinin yeri ve önemine değinildikten sonra ilkokul fen bilimleri dersinde animasyon kullanımının yeri ve önemine anlatılmıştır. Eğitimde animasyonun kullanım sebepleri ve bu bağlamda Fen Bilgisi eğitiminde animasyonun önemine değinildikten sonra kavramsal çerçevenin son bölümünü oluşturan ilgili araştırmalarda yurt dışında ve içinde konu ile ilgili olan önemli çalışmalara yer verilmiştir. Yöntem başlıklı bölümde Animasyonun Öğrencilerin Başarılarına ve Derse İlişkin Tutumlarına Etkisi başlıklı doktora tezi çalışmasının araştırma modeli, araştırmacının özellikleri, araştırmanın ortamı, deneklerin özellikleri, deneklerin denkleştirmelerinde kullanılan yöntemler ve değerlendirmesi, verilerin toplanması sırasında kullanılan kişisel bilgi formu, tutum ölçeği, başarı testi, yarı yapılandırılmış görüşme formunun hazırlanmasının yanında animasyonun hazırlık, gelişme ve tasarım aşamaları anlatılmıştır. Ayrıca yöntem başlığı altında Denel işlem ve Denel sonrası işlemler irdelenmiştir. Bulgular ve yorum başlıklı bölümde araştırmanın temel problemi altında yer alan alt problemlerin analizleri yapılarak yorumlanmıştır. Uygulama aşaması başında, süreç içinde ve uygulama aşaması sonrasında öğrencilere araştırmanın kapsamı doğrultusunda mevcut problem durumunu açıklayacak, doğrulayıcı nitel ve nicel analizler yapılmış, parametrik ve parametrik olmayan testler sonucunda çıkan sonuçlar diğer analiz yöntemleri ile ilişkilendirilerek esaslar hakkında bilgi verilmiştir. Problemlere ilişkin analizler ışığında yapılan yorumlara yer verilmiştir. Sonuç ve öneriler başlıklı beşinci bölümde yapılan analizlerle ulaşılan sonuçlar sıralanmış, bu analizler sonucunda animasyonun eğitimde kullanılmasının öğrenci başarısına katkısı bağlamında önerilere yer verilmiştir. Animasyon kullanımının eksi ve artıları ortaya konulurken, animasyonun ders ve konu bazlı olarak gösterdiği farklılıklar ortaya konmuş, animasyonun yapım ve uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar sıralanmıştır. Araştırma sonucunda animasyonun ilkokul 4. Sınıf öğrencileri fen ve teknoloji dersi elektrik ünitesinde animasyon kullanılmasının ders sürecinde anlama, kavrama düzeyinde başarıyı artırıcı nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak eğitimde animasyon kullanımının dersin niteliğine ve konunun kapsamına uygun olarak her derse uygun olmadığı, daha çok soyut yapıda ve günlük yaşamda kullanımlarından farklı anlamlarda kullanılması durumunda başarıya etkisinin daha fazla olacağına değinilmiştir. Animasyon tasarım süreci, uygulama ve değerlendirme aşamaları hakkında da önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study named as The effect of animation on student success and their attitudes towards the courses is to analyze the effect of Animation on the success and attitude of Primary Education 4th grade students on electricity unit in Science and Technology course. The existence and description of Animation have been examined in the context of history in the part where the researches related to conceptual frame are being explained. Since the first examples of animation, the history, technology and design of animation have been examined starting from the production and usage of it in the frame of its basics. Developing materials have been described since 1800?s during animation production stages and its production. Classic animations, computer animation, model animation which are used at animation production process have been explained. Developments obtained during the process and studies made in America and Turkey have been examined. The place of Karagöz and Hacivat in Turkish Animation Arts and the artists taking important place in the development of animation in Turkey have been analyzed. Films (long or short), soap operas, promotion of productions with commercial purpose, advertisements and multimedia productions, industrial productions and presentations aimed at graphics, private subjected or free competition films, test films in which new styles or types are being searched, test and model films which are the usage field of animation have been mentioned. Animation design materials have been introduced. Artist, scenario, used objects, colors, music and supply-demand problem which are the effective elements at animation production process have been given information about. All animation techniques have been examined under the title of Traditional Animation with a large concept. Concepts and facts in the content of science, science structure and content with the explanation of activities in the process of understanding the knowledge and making it sustainable by explaining the importance of animation in education have been given. After the importance of Science had been mentioned, the place and importance of animation in science courses in primary school was explained. After the reason of usage of animation in education and the importance of animation in Science courses had been talked about, important studies related to the subject all through the country or internationally and also related researches forming the last part of conceptual framework took place. The research model of doctorate thesis titled as The effect of animation on student success and their attitudes towards the courses, characteristics of the researcher, the environment of the research, the features of respondents, the methods used in the equation of the respondents and their evaluation, individual information forms used during the collection of data, attitude scale, success test, preparation, development and design process of the animation in addition to the interview form have been explained. Also under the title of method Denel procedure and post-Denel procedures have been examined. The analysis of sub-problems taking place under the basic problem of the research in findings and comments part has been commented on. At the beginning of application process, during the process and after the application; confirmative quantitative and qualitative analyses have been made that will explain the existent situation in the direction of the research; information has been given on basics by relating the results with other analysis methods with the results of test which have been parametric or non-parametric. Comments have taken place in the light of analysis related to the problems. The results reached by the analyses made in the fifth part titled as results and suggestions have been arranged; at the end of these results, suggestions in the context of usage of animation on student success have taken place. While the positive and negative aspects of animation usage are being shown, the differences of course and subject based animation have been presented, other issues to be taken care during the production and application of animation have been arranged. At the end of the research, it is resulted that the usage of animation in electric unit in science and technology course of primary school 4th classes increases the success in understanding, comprehension process of the course. However, it is pointed out that animation usage in education is not relevant for all courses according to the course and content of the subject, it is mentioned that it is effective in success when it is used in different meanings from daily life and in an abstract manner. Suggestions also have been given on animation design process, application and evaluation phases.