Kaynaklı çelik yapılarda Amerikan standardları ve Alman standardlarının karşılaştırılması
Comparing of German standards and American standards in term of welded steel structures
- Tez No: 128193
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KALUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
KAYNAKLI ÇELİK YAPILARDA AMERİKAN STANDARTLARI VE ALMAN STANDARLARININ ICARŞHAŞTIRILMASI Serdar ATILGAN Anahtar Kelimeler : Statik yükleme, Dinamik yükleme, Yorulma çatlağı, Yorulma yüklemesi özet : Bu çalışmada, dinamik ve statik yüklemeye maruz kalan kaynaklı çelik yapıların Alman standartları ( DİN 18800, DİN 15018 ) ve Amerikan standartlarına(ANSI-AWS Dl.l Code ) göre dizayn uygulamaları araştırılmıştır. İki standart arasındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Alman standartlarında, DİN 18800 Standartları statik yüklemeye maruz kalan kaynaklı çelik yapılarda alınması gereken önlemleri içerir. DİN 15018 Standartları kaynaklı yapıya etkiyen dinamik yüklemelere göre hasarın yorulma yüklemelerinden kaynaklanan yorulma çatlağı yüzünden meydana geldiğini belirtir. Kaynaklı yapılar, onların, yapısına kaynaklı yapıya uygulanan gerilme yönüne, gerilme şiddetine bağlı olarak K0,K1 gibi çentik gruplarına ayrılmıştır. Tüm hesaplar bu çentik gruplarına göre yapılır. Amerikan Standartlarında, Alman standartları gibi yorulma gerilmesi dikkate alınarak kaynaklı çelik yapının dizayn hesapları yapılır. Amerikan Standartları Alman Standartlarına benzer olmasına rağmen, Amerikan Standartları Alman Standartlarından daha detaylı ve pratik bilgi içerir. Bu çalışmada standartların anlaşılabilmesi için çeşitli dizayn problemleri de çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
COMPARING OF GERMAN STANDARDS AND AMERICAN STANDARDS IN TERM OF WELDED STEEL STRUCTURES Serdar ATILGAN Key Words : Static loading, Dinamic loading, Crack of fatigue, Failure loading Abstract : In this study, It was researched that Implying of design of welded steel structures subjected to dinamic and static loading, according to German Standarts ( DIN 18800, DIN 15018 ) and American Standards ( ANSI-AWS Dl.l Code ).And It was defined that The Differences between these two standards too. In German Standarts, DIN 18800 Standards include measures on welded steel structure subjected to static loading DIN 15018 Standarts, with respect to dinamic loading on welded structure, specify damage taking place due to crack of fatigue caused by failure loading.Welded structures had been divided notch groups such as K0, Kl, depending on their structure, direction of strenght to which welded structure subjected, strees colletive. All of calculation are implied according to the notch groups In American Standarts, Calculation of design of welded steel structure are made, paying attention to failure loading as German standart. Although American Standards is same as German Standards, American Standarts include more detailed and pratical information than German Standards. Several design problems also were solved in this study in order to be understood standards 111