Bir fazlı seri rezonans invertörlü indüksiyon ısıtma sistemi tasarımı
A Single-phase series resonant inverter design for induction heating systems
- Tez No: 128223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rezistanstı ve gazlı fırınlarda ısının büyük bir kısmı çevreye kaçar. İndüksiyon fırınlarında ise enerjinin hemen hemen tamamı yük üzerine aktarılır. Dolayısıyla termal verimliliği yüksektir. İndüksiyon ısıtma teknikleri oldukça geniş bir uygulama alanına sahip olup 50 Hz ile birkaç MHz'e kadar olan bir bölgede kullanılabilmektedir. Isıtma ve ergitme, kaynak yapma, tavlama, haddeleme, yüzey sertleştirme gibi geniş bir sahada endüstriyel işlemlerde yapılabilmektedir. Bunların yanında son yıllarda mutfak uygulamalarında kullanımı üzerine bir çok araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmada IGBT tranzistörlerin anahtarlama elemanı olarak kullanıldığı, yüksek frekanslı yarım köprü seri rezonans invertör tasarlanmıştır. Bu invertörle mutfak uygulamaları için tasarlanan prototip bir sistem gerçeklenmiştir. Rezonans inverter yardımıyla anahtar kayıpları azaltılmış buna bağlı olarak manyetik parazitler önlenmiştir. Böylelikle verimli, temiz ve güvenli bir kullanım avantajına sahiptir. Selim KÖROĞLU ^&
Özet (Çeviri)
The most of heat dissipates to the environment in resistance and gas furnaces. In the induction furnaces, on the other hand the most of the energy is transferred to the load. In this system, the thermal efficiency is high. The induction heating technique has a wide range of applications including heating, melting, welding, soldering, and etc. It can be used in the range from 50 Hz to several MHz. In addition to those, in recent years, many research have been conducted on kitchen applications. In this study, A high-medium frequency half bridge serial resonance inverter has been designed in which IGBT transistors are used as switching element A prototype system, designed for kitchen applications, has been realised by using those inverters. Switching losses are considerably reduced and electromagnetic interference is prevented by using resonance inverter. The presented study, shows that induction heating can be easily and efficiently used in domestic applications. Selim KÖRO?LU