Toprak kaynaklı ısı pompalarının diğer sistemlerle karşılaştırılması
Comparison ground source heat pumps with the other systems
  1. Tez No: 128253
  2. Yazar: ŞENGÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Isı pompaları belirli bir ortamın ısıtılması ve soğutulması için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemlerde ısı kaynağı olarak su, hava veya topraktan yararlanılabilir. Toprak sıcaklığının yıl boyunca değişimi, hava ve suya göre daha azdır. Ayrıca toprak sıcaklığı, kışın dış hava sıcaklığından daha yüksek, yazın da dış hava sıcaklığından daha düşüktür. Toprağın bu gibi avantajlarından ve toprak kaynaklı ısı pompalarının işletme maliyetinin düşük olmasından dolayı, bu sistemler üzerine çalışmaları teşvik etmektedir. Bu çalışma, toprak kaynaklı ısı pompalarının tasarım, verimlilik ve ekonomik uygulanabilirliği üzerinedir. Örnek bir çalışma olarak da Denizli' de bulunan bir konut için toprak kaynaklı ısı pompası tasarımı yapılarak, hava ve su kaynaklı ısı pompaları ile verimlilik ve ekonomiklik yönünden karşılaştırılması yapılmıştır. Şengül GÜVEN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The heat pumps are the systems used for space heating and cooling. Water, air and soil are used as source of heat in heat pumps. The temperature variation of soil is low with respect to the variation of air and water throughout year. In addition, soil temperature is higher than outside air temperature in winter, is lower than the outside air temperature in summer. These kinds of advantages of soil and low operational cost of the ground source heat pumps encourage the studies on these systems. This study is concerned with the design, effectiveness and economical aspects of the ground source heat pumps. As a case study, a ground source heat pump design was performed for a place in Denizli and its effectiveness and economical aspects were compared with those of air and water source heat pumps. Şengffl GÜVEN