Uçucu kül katkısının dolgu zeminlerin stabilitesine etkisi
The effect of fly ash addition on the stability of filled soils
- Tez No: 128256
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALYANAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
V ÖZET Türkiye'deki termik santrallerde yıllık toplam kömür ve linyit tüketimi yaklaşık 55 milyon ton olup 15 milyon ton civarında uçucu kül ortaya çıkmaktadır. Belçika, Danimarka, Hong Kong, İtalya, Meksika ve Hollanda gibi ülkelerde üretilen uçucu külün % 80' inin başta çimento üretimi olmak üzere inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanıldığı bilinirken ülkemizde çok az bir kısmından yararlanılması hem çevre sorunları açısından, hem de ekonomik kayıp olması açısından sorunun çözümüne yönelik çalışmaları zorunlu kılmaktadır. Çalışma da uçucu küller hakkında genel bilgi verilmiştir. Uçucu külün fiziksel, kimyasal, mineralojik ve puzolonik özellikleri açıklanmıştır. Türkiye uçucu külleri ayrıntılı incelenmiştir. Uçucu kül katkısının dolgu zeminlerin stabilitesi üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Günümüze kadar uçucu kül katkılı zeminler üstünde dinamik deneyler yapılmamıştır. Çalışma da uçucu kül katkılı zeminler üstünde dinamik deneyler ilk defa gerçekleştirilmiştir. Statik ve dinamik mukavemet artışı ispatlanmıştır. Diğer çalışmalarda mineralojinin önemli olduğu verilmiş, mineralojinin ne şekilde etki yaptığı konusu aydınlatılmamıştır. Çalışmada uçucu kül katkılı zeminler üstünde yapılan mineralojik analizler sonucu mukavemet artışının sebebi ortaya çıkarılmıştır. Geoteknik mühendisliği uygulaması olan çalışmada mineraloji biliminin katkısı ile konu aydınlatılmıştır. Devrim ALKAYA
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The total coal and lignite consumption of the termic power plants in Türkiye is approximately 55 million tons/year and nearly 15 million tons/year of fly ash is produced annually. 80 % of fly ash produced in countries like Belgium, Denmark, Hong Kong, Italy, Mexico and Holland is utilized in civil engineering applications like cement production whereas very little amount of it is used in Türkiye. Studies for the utilization of fly ash in Türkiye is necessary to avoid environmental problems and economical loss caused by the disposal of fly ash. In this study general information about fly ash is given. Physical, chemical, mineralogical and puzzolonic propertes of the fly ash are explained. Turkish fly ashes are examined in detail. Fly ash addition on the stabilization of filled soils examined experimentally. In this study, for the first time, the dynamic tests have been performed on soils with fly ash admixture. In previous studies, importance of mineralogy was stated but how it affects the strength was not explained. In this thesis the reasons on strength increase have been determined with mineralogic analysis. This issue was clarified by the help of incorporating techniques from the field of mineralogy into this study which is an application of geotechnicai engineering. Devrim ALKAYA