Tünel kalıp perde duvarlarının deprem davranışının deneysel olarak araştırılması
Experimental study of the seismic behavior of tunnel form walls
- Tez No: 128255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
V ÖZET Betonarme yapı elemanlarının farklı şekilde etki eden yükler altındaki davranışları ile ilgili deneysel ve kuramsal çalışmalar çok uzun bir zamandır devam etmektedir. İnsanların kırsal kesimlerden kentlere doğru yapmış olduğu göçler sonucu kentlerde yığılmaya başlayan nüfus çok katlı bina yapımım bir zorunluluk haline getirmektedir. Başka bilim dallarının gelişme süreci içinde uğraşılan konular ve kullanılan malzemelerde geçen zaman içinde büyük farklılıklar meydana gelmiştir. Betonarme ise üzerinde yüz yıldan fazladır çalışılmasına rağmen gizemim korumaya devam etmektedir. Diğer malzemeler ile karşılaştırıldığında fiyatının ucuzluğu ve istenilen şekle sokulabilmesi gibi özellikleri nedeniyle, bugün de özellikle ülkemiz şartlarında alternatifsiz olma özelliğini sürdürmektedir. Çok katlı betonarme yapıların deprem karşısında güvenliğini arttırmak için bulunabilecek en uygun ve ucuz çözüm perde duvarlar kullanmaktır. Yaşanan deprem felaketleri perde duvarlı binaların çok daha az hasar görerek bu büyük felaketlere dayandığım göstermiştir. Betonarme davranışı konusunda özellikle son elli yıl içinde davranışı modellemeye yönelik çok sayıda kuramsal model geliştirilmiştir. Buna rağmen üzerinde kesin olarak mutabakata varılmış bir model yoktur. Sargılamanın betonarme davranışı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Kullanılan donatının da elemanın sünek davranışı üzerinde etkili olduğunu yapılan kuramsal ve deneysel çalışmalar göstermiştir. Bu çalışmada da 12 perde duvar numunesinin yön değiştiren tekrarlı yükler altında davranışı deneysel ve kuramsal olarak incelenmiştir. Deney numuneleri hazırlanırken, gövde ve sargı donatısı yerleşimleri ve miktarları değişken olarak alınmış, farklı yerleşim ve oranlara sahip numunelerin yük-deplasman ve moment-eğrilik mukabeleleri araştırılmıştır.VI Çalışmanın 2. bölümünde konu ile ilgili önceki çalışmalar hakkında bilgi verilmektedir. 3. bölümde ise beton ve donatı davranışı hakkında bilgi verilmiş, mevcut kuramsal modellerden bazı lan kısaca açıklanmıştır. Bu bölümde anlatılan Mander yaklaşımı kullanılarak sargılı kesitlerin davranışı modellenmiştir. Deney numunelerinde kullanılan sargılama şeklinin beton dayanımı üzerinde çok büyük etkileri olmasa da süneklik üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Çalışmanın 4. bölümünde ise numunelerin tasarımında kıstas alınan konular hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca hazırlanan deney numunelerinin özellikleri, deneylerin yapılış yöntemi gibi konular da bu bölümde anlatılmıştır. Deneysel sonuçların sunulması ve bu sonuçların kuramsal sonuçlar ile karşılaştırılması ise bölüm 5'te yapılmıştır. Kuramsal hesapların elde edilebilmesi için geliştirilen bilgisayar uygulaması tarafından hesaplanan sonuçların deneysel sonuçlara oldukça yakın olduğu görülmüştür. Yukarıda bahsedilen bölümlerden oluşan çalışmanın sonuçlan ise 6. bölümde verilmiştir. Şevket Murat ŞENEL
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY Theoretical and experimental studies on the behavior of reinforced concrete members under different type of loadings have been studied for a long time. Crowded populatins in the cities coused by migration from urbain regions make necessary to build higher buildings. Investigated subjects and used materials of many kind of science area was widely improved and changed during time period. Inspite of many studies was performed on for 100 years, the reinforced concrete continues to keep it's mystry. Especially in our country, concrete continues to become a rivaled material becouse of the properties such as cheapness and formability with respect to other materials. The cheapest and most appropriate solution to improve the safety of high rise reinforced concrete buildings is to use shear walls. The past experinces of earthquake disasters show that buildings with shear walls can withstand to these effects without significant damage. There have been made a lot of studies especially for fifty years which aimed to model the behavior of reinforced concrete. However, there is no behavior model which was reached an agreement. It was known that confinement improves the concrete beavior. Theoratical and experimental studies also shows that steel bars also effects the ductile behavior of member. In this study, behavior of 12 reinforced concrete shear wall was examined under cyclic-static load reversals. Reinforcement amounts and arrangaments used in web and flange regions are accepted as variable and load-displacement and moment-curvature responses of specimens which have different reinforcement amounts and arrangements were invetigated. In the 2nd. Chapter, the informations about the recent studies was mentioned. In the 3rd. Chapter some of theoratical models was explained and some information about thevm behavior of concrete and steel is given. Mander approach which is mentioned in this chapter was used as a confined concrete model in this study. It was understood that the shape of confinement which was used in specimens has not significant effects on bearing capacity but effects the bearing strain. In the 4th. Chapter the basis of theory which concerned for design of shear wall specimens was mentioned. Moreover, properties of specimens, procedure of experiments was mentioned in this chapter. Presentation of experimental results and comparison of theoretical and experimental results were made in 5th. Chapter. It was seen that the results of computer application which was designed during this study are quite closer to that of experimental ones. The results of this study which composed of chapters mentioned above was given in the 6 th. Chapter. Şevket Murat ŞENEL