Laboratuvarda imal edilen silimtaşlarının mermer parlaklığı üzerine performansının incelenmesi
Investigation into the performance of laboratory manufactured abrasives on marble gloss
- Tez No: 128266
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalar, ülkemizin 1800 milyon m3 görünür mermer rezervine karşın 600 milyon m3 kesin rezerve sahip olduğunu göstermiştir. Türkiyede yaklaşık 300 ocakta mermer blok üretimi yapılmakta olup üretilen bu bloklardan yaklaşık 20 milyon m plaka mermer üretilmektedir. Mermerin ülkemiz ihracatındaki payı 240 milyon dolara ulaşmıştır. Bu ekonomik potansiyel içinde mermer işleme malzemelerinin son kullanım unsuru olan abrasivler bu sektörde önemli bir yer teşkil etmektedir. Abrasivlerin kullanımı ile mermer yüzeyindeki pürüzlülüğün minimize edilmesi ve mermerin gerçek ekonomik değerinin ortaya çıkarılması sağlanmış olur. Mermerin işlenmesinde son kademe olarak karşımıza çıkan âbrasivler, mermerin kalitesini doğrudan etkilemesi nedeniyle titiz bir araştırma konusu oluşturmaktadır. Minumum maliyet ile yüksek kalitede abrasiv üretimi yerli ve yabancı abrasiv üreticilerinin ana amacıdır. Bu çalışmada, minimum maliyet ile yüksek kalitede abrasiv üretimi tane boyutuna bağlı olarak 60, 80, 120, 180, 220, 280, 320 ve 400 olarak numaralandırılan abrasivlerin üretimi sürecinde karışıma silisyum karbürün azaltılmış miktarı kadar öğütülmüş pomza ilave edilerek gerçekleştirilmeye çalışılmıştır, Laboratuarda üretilen abrasivlerin yapısı incelenmiş olup biri ithal üçü yerli olmak üzere dört farklı abrasiv ile karşılaştırılmıştır. Üretilen abrasivin kalitesi Bucak traverteninin aşındırılmış yüzeyinin parlaklığı ve abrasivdeki materyal kaybı baz alınarak belirlenmiştir. Bir seri deney sonrasında travertenin yüzey parlaklık değerleri Ölçülmüş olup beş farklı abrasiv için karşılaştırmalı olarak tezde verilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Mermer, Abrasiv, Ekonomik Potansiyel, Üretim
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT The studies carried out at recent years showed that our country has 600 million m3 proven marble reserves against 1800 million m3 probable marble reserves. In Turkey, about 300 marble quarries produce marble in rectangular blocks and from thesef blocks about 20 million m2 marble slabs are produced. The income due to marble marble exportation from our contry has reached to 240 million dollars. Abrasives are used at the last stage of marble tile production and have an important place in the marble sector as being an economic potantial. Minimising surface roughness of marble products by using abrasives gives an economic value to the marbles. Abrasives used at the final stage in producing marble tiles directly affect marble quality. Therefore, research studies should be carried out with utmost importance. High quality abrasive production with minimum cost is the main concern of many local and foreign companies. In this study, high quality abrasive production with minimum cost was tried to be achieved by adding ground pumice as the reduced amount of sillicium carbide to the mixture during production process of abrasives numbered as 60, 80, 120, 180, 220, 280, 320 and 400 according to grain size. The structure of laboratory produced abrasives was investigated and compared with three different abrasives of local companies production and with one of imported from foreign companies. The quality of an abrasive produced was determined by the gloss values Of abrasioned surface of Bucak travertine and by the material loss from abrasive. After a series of tests, surface gloss values of travertine were measured and comparatively given in the thesis for 5 different abrasive types KEY WORDS:Marble, Abrasive, Economic potantial, production