Atık betonların geri kazanımı
Recycled concrete
  1. Tez No: 128265
  2. Yazar: ÖMER SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KADAYIFÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada, deprem ve imar yüzünden yıkılan binaların oluşturduğu atık betonların agrega olarak kullanılması ile, maliyet ve çevresel nedenlerin oluşturduğu sakıncaların azaltılması amaçlanmıştır. Araştırmada agrega olarak, Isparta ili Atabey ilçesindeki mevcut kum-çakıl ocaklarından çıkarılan doğal agrega, İzmit-Gölcük'te meydana gelen deprem sonucu oluşan beton atıkları ve Iparta Merkez' de imar yüzünden yıkılmış olan binalardan alman beton atıkları kullanılmıştır. Bu agregalarla beton örnekleri dökülmüş ve standartlarla karşılaştırılmıştır. Bu beton örneklerinden elde edilen bulgular standartlara uygun sonuçlar vermediğinden atık betonlardan elde edilen agregalar farklı oranlarda normal beton agregası ile karıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, gerek İzmit-Gölcük'te yıkılan binalara ait deprem atıkları ve gerekse Isparta yöresinde imar yüzünden yıkılmış olan bina atıklarının taşıyıcı beton agregası olarak kullanılamayacağı belirlenmiş, sonuçta, bu agregaların ta kcı olmayan betonlarda, grebetonlarda, koşu ve bisiklet yolu betonlarında ve stabilize yol dolgularında kullanılması önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Geri dönüştürülmüş agregalar, atık betonlar, yıkıntı materyalleri, atık yapı materyalleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, cost and environment reasons take form the draw backs and aim reduce it with used waste concrete as aggregate consequently earthquake and public works. Used aggregates are taken different places which are natural aggregates are be available sand-gravel pit in İsparta, Atabey and derived waste concrete consequently earthquake in izmit, Gölcük and derived waste concrete consequently public works in İsparta, Merkez. Samples are concreted with this aggregates and compared but the found data's with these sampling concretes are not compatible standards. In this reason, aggregates derived waste concrete are mixed various ratio with normal concrete aggregate. As a result, neither, earthquake demolition wastes in İzmit, Gölcük nor public works demolition wastes used bearing concrete aggregate out it can be proposed where to use not bearing concrete, concrete pavement, footpaths, bike paths, stabilised road filling. KEYWORDS: Recycled aggregates, waste concrete, demolition materials, waste building materials