Meyve fidanı çoğaltılmasında kullanılan köklendirme seralarının otomasyonu
The Automation of greenhouse used for propagation of fruit sapling has been planned
  1. Tez No: 128301
  2. Yazar: SEYİT AHMET İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, meyve fidanı çoğaltılmasında kullanılan seraların otomasyonunun yapılması planlanmıştır. Seranın iklim kontrolünü ve uzaktan kontrolünü gerçekleştiren donanımın yapılması ve kontrol programının yazılması, bu sayede sera otomasyon sistemlerinin maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmıştır. Köklendirme ortamında alttan ısıtmalı sera sistemi kullanılmıştır. Sera otomasyonunda 486 DX bilgisayar kullanılmıştır. Otomasyon sistemi üç bölümden oluşmaktadır: Sera sistemleri, elektronik sistem ve kontrol yazılımı. Üzerinde çalışılan otomasyon sistemi, ısıtma, soğutma ve havalandırma gibi sistemlere sahip her türlü serada uygulanabilir. Kontrol programı, köklendirme serası içindeki iklimi düzenleyerek, sıcaklık, nem, ışık gibi tüm parametreleri veri tabanında saklar. Sistem her türlü analog bilgi toplayan sensörü kullanabilir. Otomasyon sistemi, internet üzerinden kontrol edilebilir. Aynı zamanda sistem web üzerinde internet bilgi sistemine sahiptir. Köklendirme serası otomasyon sisteminin elektronik sistemi ve yazılan kontrol programı, prototip sera yapılarak test edilmiş ve uygulanabilir olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Sera, otomasyon, fidan, sıcaklık, nem, sensör
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the automation of greenhouse used for propagation of fruit sapling has been planned. A fell in cost price of the automation systems and software greenhouse has been aimed by means of producing the hardware, which can controls the climate of the greenhouse and remote control. Floor heated greenhouse system has been used in rooting phase 486 DX computer has been used for the automation of greenhouse. The automation system is consisted of three sections. Greenhouse system, electronic system and software of controlling system. This automation system can be used for all of greenhouses, with the systems such as heating, cooling and air condianing. The system arranges the climate in the rooting greenhouse, controlling program and saves all the parameters such as heat, humidity and light an the database system can use all unds of sensors which pick up analog data. The automation system can be controlled an internet. At the same the system has internet information system an the web. Prototype greenhouse has been built and the software and electronic system of the automation of rooting greenhouse have been tested and the feasibility of the system has been observed. KEY WORDS : Greenhouse, automation, sapling, temperature, humidity, sensor