Tokat ili meyve fidanı üretim alanlarında sorun olan yabancı otlar ve mücadelesinde karşılaşılan sorunlar
Weeds and management problems in nurseries at tokat province
- Tez No: 322755
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Meyve fidanı üretimi sırasında yabancı otlar büyük problem oluşturabilmektedir. Bu nedenle meyve fidanı üretiminde yabancı ot mücadelesine yön vermesi yönüyle bu çalışmada; Tokat ilinde meyve fidanı üretim alanlarında sorun olan yabancı ot türlerinin yaygınlık ve yoğunluklarının saptanması, yabancı otlarla mücadelede uygulanan çapa sayısının anaç üzerine etkilerinin belirlenmesi ve bölgede yabancı otlarla mücadelede karşılan sorunların ortaya konarak alternatif çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlanması amacıyla anketlerin yapılması hedeflenmiştir. Tokat ili Merkez ilçe, Turhal, Pazar, Niksar ve Erbaa ilçe ve köylerinde aşılı meyve fidanı üretim alanlarında yapılan sürvey sonucunda; 1 tohumsuz, 2 monokotiledon, 24 dikotiledon, 1 parazit olmak üzere 28 familyaya ait 55 cins ve 63 yabancı ot türü saptanmıştır. Vejetasyon dönemleri boyunca uygulanan çapa sayısının İdris ve elma MM106 klon anaçlarına etkilerinin saptanması amacıyla tarla denemeleri kurulmuştur. Tarla denemeleri sonucunda otlu kalma süresine bağlı olarak anaç kalitesinin düştüğü belirlenmiştir. Ancak, ayda bir çapa uygulaması ile sürekli otsuz arasında bir farklılığın olmadığı saptanmıştır. İki ayda bir çapalama yapıldığında ise fidan kalitesi kısmen olumsuz etkilenmiştir. Dolayısıyla anacın cinsi, sulama, gübreleme vb ve yabancı otlanma durumu dikkate alınarak Tokatta 1-2 ayda bir yapılan çapalama ile yabancı otların baskı altına alınabileceği saptanmıştır. Yapılan anketlerle Tokat ilinde çiftçiler tarafından meyve fidanı üretimin alanlarında rastlanan yabancı otlar ile mekanik ve kimyasal mücadele yöntemlerinin uygulandığı ancak; herbisitin fidan üzerine olumsuz etkisinden dolayı daha çok çapa (yılda 7-12 kez) ile mücadele edildiği belirlenmiştir. Ancak tarla denemelerinin sonuçları ve yapılan fazla çapalamanın anaca zarar verebildiği dikkate alındığında uygun çapalama sayısının 4-6 olduğu saptanmıştır. Anketlerde herbisit uygulamalarında üreticilerin, çevre ve insan sağlığı konularında yeterli düzeyde duyarlı olmadıkları anlaşılmış ve pestisitlerin çevre ve insanlara etkisi konusunda eğitim çalışmalarının yapılması gerektiği kanatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weeds are important problems the production fruit seedlings. In this study, the prevalence and density of weed species encountered in fruit seedling production areas at Tokat province, the effects of hoeing used for weed management on rootstock and were determined. The questionnaires were performed to bring out the problems in weed management for developing alternative solutions. Total of 28 families composed of 55 varieties and 63 weed species (one seedless, 2 monocotyledonous, 24 dicotyledonous and one parasitic) were identified during the surveys conducted in the center district of Tokat province, Pazar, Niksar and Erbaa districts. The field experiments were conducted to reveal the effects of hoeing on mahaleb and MM106 apple clonal rootstocks during vegetation periods. The results showed that rootstock quality was declined depending on the weedy periods of the field. However, hoeing once in a month and continues weed management did not yield any difference. Hoeing twice a month negatively affected the rootstock quality. The results revealed that weeds in Tokat province can be successfully controlled by hoeing once in a month or two months depending on the type of rootstocks, irrigation, fertilizer application and weed status. The questionnaires indicated that farmers in Tokat Province use both mechanical and chemical protection agents in weed management of fruit seedling production. However, they prefer hoeing (seven to twelve times a year) to chemical protection methods due to the harmful effect of chemical protection on rootstocks. The field experiments showed that excessive hoeing damages the seedlings and appropriate number of hoeing is determined as 4 to 6 times a year. The questionnaires demonstrated that producers do not consider the environment and human health using herbicides and related educations are needed to increase awareness of producers.