Bazı kazık köklü meyve türlerinin fidan üretiminde kazık kök oluşumunu engelleyecek yetiştirme yöntemlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 50755
  2. Yazar: MÜJGAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
6. ÖZET Aşılı meyve fidanı üretiminde karşılaşılan en önemli sorun bazı meyve türü fidanlarının kazık kök yapmaları ve bunların sokumu sırasında kesilmesiyle sökülen fidanların yeterli oranda saçak köke sahip olmamasıdır. Bu da fidanların tutma oranını düşürmektedir. Kazık köke sahip olan kayısı ve badem fidanlarında saçak kök oranlarını arttırmak amacıyla yapılan bu araştırma, 1993-1995 yıllarında E.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Deneme bahçesi ve Laboratuvarında yürütülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1)Fidanlara durgun, göz aşısı yapıldığı dönemdeki çöğür boyu ve aşı noktası çapı değerlerinin direkt ekim yönteminde her iki türde de en yüksek olduğu ve II. şaşırtma uygulamasına doğru azaldığı saptanmıştır. Ancak bu azalışın aşı yapılmasına engel olacak herhangi bir sakınca oluşturmadığı gözlenmiştir. 2)Fidanlık parselinde yapılan üretimlerde, çöğür sokum döneminde yapılan (yan kök sayısı, yan kök uzunluğu, kazık kök uzunluğu) değerlendirmelerde, her iki türde de kök ucu kesimlerinin kazık kök gelişimini tamamen engellediği, yan kök sayısını arttırdığı belirlenmiştir. 3)Fidanlık parselindeki diğer bir çalışmada ise, kök ucu kesimlerinin direkt ekime göre 2-2.5 ay sonra yapılması nedeniyle her iki türde de gövde boyunun azaldığı belirlenmiştir. Buna paralel olarak gövde ağırlığı da yine her iki türde de kök ucu kesim uygulamasında en düşük bulunmuştur. II. şaşırtma uygulamasına doğru gövde ağırlığı azalmıştır. Badem çöğürlerinde kök ağırlığı, kök ucu kesimi sonucu oluşan yan kök sayısındaki artış sonucunda fazlalaşmış, buna karşılık kayısıda ise yan kök kalınlıklarının fazla olmaması nedeniyle kök 36ağırlığında beklenen artış olmamıştır. Gövde ağırlığının kök ağırlığına oranı şeklinde ifade edilen gövde/kök oranı ise her iki türde de kök ucu kesimi ile azalmıştır. 4)Tüplü fidan üretiminde de çöğür çapının direkt ekim uygulamalarında en yüksek değere ulaştığı ve II. şaşırtma uygulamasına doğru çöğür çapının azaldığı belirlenmiştir. Çöğür boyu ise her iki türde de değişkenlikler göstermiştir. 5)Tüplü fidan üretiminde kök ucu kesiminin yapılması badem ve kayısı fidanlarının yan kök sayısını önemli oranda arttırmış ve kazık kök gelişimini tamamen durdurmuştur. 6)Tüplü badem üretiminde kök ucu kesim uygulamaları ile gövde boyunun arttığı kayısıda ise önemli bir değişikliğin olmadığı saptanmıştır. Her iki türde de gövde ağırlığı kök ucu kesim uygulamaları ile değişmemiştir. Kök ağırlığı önemli olmasada az bir artış göstermiştir. Kök ucu kesim uygulamalarında her iki türde de gövde/kök oranı fidanlık parselindeki kadar olmasada belirli oranda azalmıştır. 7)İki yıllık badem çöğürlerinde kök ucu kesiminin yan kök oluşumuna olan olumlu etkisinin devam ettiği görülmüştür. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important difficulties confronted with grafted nursery tree production is excessive tap-root and lesser lateral root formation in most of the important fruit species, also being a limiting factor in take ratio during to transplanting. This study was conducted at the University of Ege, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, to test the effi ciency of root- tip pinching (RTP) to increase lateral root formation in tap-rooted species like almond and apricot. Following is a summary of the results: 1 ) Direct sowing gave the highest seedling length and graft-point diameter measured at budding time in both species, however, these parameters were decreased by RTP. On the other hand seedling length and graft-point diameter had no apparent influence as limiting factors in grafting. 2) In both species, RTP inhibited tap-root formation and induced lateral rooting in the nursery production. 3) RTP in nursery production, 2-2.5 months later than that in direct sowing had significantly decreased seedling length, and to a lesser extent stem weight. RTP in almond seedlings had a beneficial effect oo total root weight due to an increase in lateral rooting, while, in apricot the heaviest root formation was obtained by direct sowing without RTP, which might be due to the thin lateral roots of that species. 384) In container seedlings, graft-point diameter was highest in direct sowing, and decreased with transplanting followed by RTP. Seedling length was more dependant on species rather than RTP. 5) In container seedlings, similar to field sowings, RTP increased lateral root number and inhibited tap-root growth completely. 6) Stem length increased in container seedlings of almonds by RTP, while in apricot it remained unaffected. In both species, stem weight remained unaffected when RTP was applied, root weight showed only a slight increase, and stem/root ratio was decreased. 7) In seedlings that were followed in the second year, positive effect of RTP on lateral root formation was confirmed. 39