Formation of database for origination of complete test cases in a pabx system by using prolog
Telefon santralları testinde kullanılan test maddelerinin prolog dili kullanılarak türetilmesi
- Tez No: 12831
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1990
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, her türlü PTT tipi veya Özel telefon santrallarında test maddelerini türeten bir program hazırlandı. Program, test maddelerini kullanıcı kontrolünde adım adım veya otomatik olarak üretebilmektedir. Tipik bir sorgulama ve çıkarım yöntemi olan bu çalışmada yazılım, yeni kuşak Yapay Zekâ ve Mantık Programlama dillerinden PROLOG ile yapılmıştır. Bu yolla türetilen test maddeleri, ilave yazılım ve donanım desteğiyle santral bazında otomatik olarak gerçekleştirilecek, ve test uygulayıcısına daha kısa sürede daha çeşitli- ve tutarlı sonuçlar sunacaktır. Anahtar Kelimeler : test maddeleri, PTT tipi telefon santrali, özel telefon santrali
Özet (Çeviri)
In this study, a computer program has been developed to produce test cases in any type of Central Offices or Private Exchanges. The program originates test cases either step-by-step or automatically under the supervision of tester. As PROLOG is one of the new generation of high-level programming languages that makes logical deductions from the given rules and facts, it was thought as the best choice for application. The prepared program is a general purpose program by which the outputs can be directly inserted into the Exchange by means of additional software interface program and hardware utilities. It also presents new developments by minimizing test duration to take all probable outcomes of cases into account. Keywords : test case, Central Office, Private Exchange (PABX)