Implementation and performance analysis of N-average zero-crossing type bit synchronizer
N-ortalamalı sıfır geçiş tipi bit zamanlayıcısı
  1. Tez No: 12832
  2. Yazar: ERCAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜYAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET N-ORTALAMALI SIFIR-GEÇÎŞ T1PÎ BİT ZAMANLAYICISI POL AT, Ercan Yüksek Lisans Tezi Elektrik ve Elektronik Muh. Bölümü Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Tez yöneticisi : Doç. Dr. Rüyal Ergül Eylül 1990, 137 sayfa Bu tezde, sıfır-geçiş tipi eşzaman 1 ayıcı tekniği incelenmiş ve N-ortalamalı simge eşzamanlayıcısı olarak adlandırılan yeni bir yapı önerilmiştir. önerilen yapı yeni bir zamanlama hatası tespit algoritmasına sahiptir, önerilen algoritma, giriş bilgisinin sıfır geçişlerinde ölçülen zamanlama hatalarını N adet sıfır geçişi oluşuncayakadar toplayıp N'e bölerek ortalamasını alır. Ortalama sonucuna göre, ortalama sonucu kadar darbe yerel saatten çıkarılarak veya eklenerek yerel saatin evre kayıklığı düzeltilir, önerilen algoritma, eşzaman layıcının tamamen genel amaçlı sayısal tümleşik devreler ile gerçekleştirilmesine uygundur. Bu çalışmada, önerilen yapının çıkış evre yanılgısının durgun durumdaki varyansı ve geçici durum davranışı benzetim yoluyla incelenmiştir. önerilen yapı gerçekleştirilerek başarım ölçümleri yapılmış ve busonuçlar benzetim sonuçlarıyla karşı laştırılmıştır. Çalışma sonucunda N- ortalama 1 x simge eşzamanlayicısmın bası durumlar için diğer yapılara göre daha iyi çıkış davranışı gösterdiği ve eşzaman lamaya giriş süresinin daha kısa olduğu gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Eşzaman lama algılama. simge eşzamanl ayıcısı, sayısal evre kilitlemeli döngü, semboller arasj. girişim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION AND PERFORMANCE ANALYSIS OF N-AVERAGE ZERO-CROSSING TYPE BIT SYNCHRONIZER POLAT, Ercan M. S. in Electrical and Electronics Eng. Middle East Technical University, Ankara Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Rüyal Ergül December 1990, 137 pages In this thesis, the zero- crossing timing recovery technique is investigated and a new structure named as N- Average Zero-crossing Bit Synchronizer is introduced. This structure has a new timing error estimator algorithm. The algorithm accumulates the timing errors measured at the zero-crossings of the input data until the number of N zero- crossings occur and hence, takes the average over the corresponding period. The accumulated result determines the magnitude of phase corrections (i.e. the number of the pulses inserted or deleted) of a local clock to synchronize its output phase, with the received signal. The proposed algorithm is suitable for digital implementation with readily available digital integrated circuits. The steady-state phase jitter and the acquisition inperformances of the synchronizer using the proposed algorithm are obtained fay simulation. The simulation results are verified experimentally using- a set- up which implemented the synchroniser. It is observed that, the proposed N- Average Zero- crossing bit synchroniser exhibits low acquisition time and in some cases superior steady- state performance compared to other synchronization structures. Key Words 2 Timing recovery, symbol synchronizer, digital phase- locked loop, intersymbol interference. :ode