Türkiye'nin rüzgar enerjisi avantajları ve Hatay ilinde maliyet ve enerji potansiyelinin araştırılması
The Advantages of Turkey's wind energy and an investigation of Hatay in terms of cost and energy potential
- Tez No: 128311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Ülkemizde ve dünyada hızla artan enerji ihtiyacı, bu artış karşısında mevcut tükenir enerji kaynaklarındaki azalma ve bazı kaynakların yol açtığı çevresel sorunlar; yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarını gündeme getirmiştir. Rüzgar enerjisi bunların içinde en fazla dikkati çeken olmaktadır. Bu çalışmada, rüzgar enerjisinin Dünya' daki ve Türkiye'deki durumu ve bu sınırsız enerji kaynağı ile ilgili gelişmeler incelendi, rüzgar türbinleri teknolojileri üzerinde duruldu, bir rüzgar santrali kurarken dikkat edilmesi ve incelenmesi gereken hususlar araştırılmıştır. Türkiye rüzgar enerjisi kurulu ve potansiyel gücü incelendi. Ülkemizin rüzgar atlası çalışmaları hakkında bilgi verildi. Türkiye'de son dönemde yapılan ve hedeflenen rüzgar santrallerine yer verildi. Hatay ilinin rüzgar potansiyelini belirleye bilmek için DMİ'nin saatlik yönlere bağlı hız verileri girildi. Bu ölçüm sonuçlan incelendi. Hatay ilinin rüzgar enerjisi potansiyelinin yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. ANAHTAR KELİMELER: Rüzgar Enerjisi, Rüzgar Gücü, Hatay'ın Rüzgar Potansiyeli
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT New and renewable energy resources are currently issued by the increasing demand on energy in our country and worlwide. The decrease in these current energy sources according to that demand and enviromental problem caused by some resources. Wind power, however receive more attention day by day In this study, the state of the wind energy in Turkey and in the world and the developments about this endless energy resource are examined, wind turbine tecnologies and the points that are necessary to establish wind power plant have been discussed. Installed and potential power of Turkey's wind energy is explained. It is given an information about the wind map's studies and wind plants which were installed in recent years and is going to be installed in the future in Turkey. Velocity data dependent on the time direction of DMİ's are entered becaurse wind potantial of Hatay can be determined. Results of this measurement were investrgated. As aresult, Hatay has high potantial of wind energy. KEY WORDS : Wind Energy, Wind Power, Wind Potantial of The Hatay