Short-term thermal unit commitment by dynamic programming approach
Dinamik programlama yaklaşımı ile kısa dönem ünite tahsisi
  1. Tez No: 12835
  2. Yazar: ERHAN GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Modern enerji sistemlerinin, optimal çalışmayı sağlamak üzere planlanması gerekir. ünite tahsisi kısa dönem plan aşamasında kullanılır ve 1-6 gün için ünitelerin en verimli üretim programını saptar. Bu tezde ünite tahsisi problemi bir bilgisayar simulasyonu ile dinamik programlama yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Güç sisteminin, ünite, üretim ve hazır güç reservi gibi çeşitli kısıtlamaları eklenerek çözüm iyileştirilmiştir. Ayrıca problemin çok-işlemcil i bilgisayarlarda hızlandırılması için yapılan simulasyon programından umut verici sonuçlar elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : ünite tahsisi, güç üretimi optimizasyonu, dinamik programlama, paralel işleyici Anabil im Dal ı Sayısal Kodu ;608.02.01 ııı
Özet (Çeviri)
The operation of a power system has to be planned beforehand in order to provide the optimum operation with several operational constraints. Unit commitment produces the optimum schedule of generators for a short time of interval, usually days for short term planning operation. In this thesis the unit commitment problem is solved through a computer simulation using dynamic programming. The solution quality is improved by adding ail constraints and by using a new, improved economic dispatch. The schedule obtained takes the unit operating constraints, costs, generation and reserve constraints into account. This procedure is also implemented in a multi-processor environment to speed up the solution algorithm. The results obtained are quite promising for such applications. Key Words : Unit Commitment, Power Generation Dispatch, Dynamic Programming, Parallel Processing Science Code :608.02.0i 1 1