Güneş havuzlarında güneş enerjisinin depolanması ve uygulamaları
The Storage and applications of solar energy at solar ponds
  1. Tez No: 128353
  2. Yazar: NALAN ÇİÇEK BEZİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖZEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada Yalvaç Meslek Yüksek Okulu kampusu içinde dericilik atölyesine sıcak su sağlamak amacıyla 3.5 x 3.5 x 2 m boyutlarında yalıtımlı bir güneş havuzu inşa edildi Güneş havuzunda oluşturulan tuz yoğunluğu eğiminin bozulmasını önlemek için bir tuz gradiyentinini koruma sistemi yerleştirildi ve tuz yoğunluğu ölçümleri periyodik aralarla düzenli bir şekilde yapıldı. Havuzun ısıl davranışını gözlemek için havuzun değişik noktalarına yerleştirilmiş ısıl çiftlerin bağlandığı bir bilgisayarlı ölçme sistemi geliştirildi ve bu sistemle düzenli olarak havuzdaki sıcaklık değişimleri kaydedildi Havuz yüzeyinden meydana gelebilecek ısıl kayıpları azaltmak ve aynı zamanda gündüzleri güneş ışınım havuza yönlendirmek için kullanılacak bir ayna görevi yapacak olan bir kapak sistemi tasarlanıp havuz yüzeyine yerleştirildi Deneysel çalışmalara ek olarak bir güneş havuzu modeli geliştirildi. Bunun için daha önce yapılmış olan ve güneş havuzunun sıcaklık değişimlerim veren üç boyutlu bir güneş havuzu modeli kullanıldı. Kapakların geceleri yalıtım ve gündüzleri yansıtıcı özelliklerinden kaynaklanan katkıları veren matematiksel ifadeler alt programlar halinde bu bilgisayar modeline eklendi. Bu model kullanılarak havuzun teorik olarak ısısal davranışı incelendi Elde edilen teorik sonuçlar deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Güneş Havuzu, Isı Transferi, Güneş Enerjisi, Depolama Bölgesi, Işınım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an insulated solar pond of dimensions 3.5 x 3.5 x 2 m3, has been constructed in order to supply hot water need of an leather processing workshop at the campus of the Vocational College of Yalvaç. A system was placed in order to prevent degradation of salt gradient slope maintained in the solar pond and salt density measurements were carried out continuously in periodical intervals. A thermocouple temperature measurement system associated with a computer was developed and the temperature variations were measured regularly by using this system. A cover system which will be used to decrease the heat losses resulting from the surface of the solar pond and also used at the same time as a mirror reflecting the solar energy to the solar pond was planned and placed to the surface of the solar. In addition to the experimental studies, a model was developed. For this purpose, the three dimensional matematical model which gives the temperature variations and was developed before was used. Mathematical expressions which gives the new additions resulting from the behavior of the covers acting as a reflector in days and as an insulator in nights were added to this model. Theoretical temperature variations in the solar pond were examined by using this model. The theoretical results obtained from this model was compared with the experimental results. KEY WORDS: Solar Pond, Heat Transfer,Solar Energy, Storage Zone, Radiation