Iterative calculation of optimal output feedback matrices
Optimal çıkış geri besleme matrislerinin ardışık yaklaştırımla hesabı
  1. Tez No: 12837
  2. Yazar: KHALİL YEHYA ASSI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
OPTIMAL CI KIS BERÎ BESLEME MATRİSLERİNİN ARDIŞIK YAKLAŞTIR I ML A HESABI ASSI, Khalil Yehya Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl Tez Yöneticisi: Y. Doç -Dr. Mustafa. KUZUOGLU Ocak i 991, i 33 Sayfa ÖZET Çıkış geri besleme kontrolü -şeklinde çözüme sahip bir optimal kontrol problemi sunulmuştur. Bu bir sonsuz zaman, doğrusal ikinizi dereceden düzenleyici problemi olup, sistem kısıtları doQrusal ve zamanla deQismeyen şekildedir». Optimal doğrusal regülatör, geri besleme için bütün durum değişkenlerine gerek duyar» Ancak bu d sQ i s k enlerin tümüne erişebilmek genellikle müm k ün deÇ;i 1 d i r. Bunun 1 a- birli k te « geri bes 1 smede tüm durum değişkenlerini kullanmadan da yeterli performansı elde etmek olasıdır» B u c a 1 1 ş m a d a k o n trol v e k t ö r ü u ( t ) ' n i n c ı k ı s v e k t ö r ü y( t) 'nin doğrusal ve zamanla deQismeyen bir fonksiyonu olması kısıtlaması konulmuştur» (u ( t )=--Fy ( 1 5 ) Sonsuz zaman aralıöı normalize edilmiş ve optimizasyon problemi performans fonksiyonunun» çıkış geri besleme matrisi F' yegöre ve tüm başlangıç koşulları göz önüne alınarak minimize edilmesine dönüştürülmüştür. Optimal ite için gerekli koşullar çıkarılmış ve en hızlı iniş yöntemiyle ardışık olarak çözülmüştür, Ayrıca, optimal çıkış geri besleme matrisi F 'ı bulabilmek için bir algoritma geliştirilmiştir. Son olarak değişik örnekler için nümerik çözümler yapılmış ve literatürdeki sonuçlarla karşı laştırı Imıştır. Anahtar kelimeler; Doğrusal İkinci Dereceden Düzenleyici Problemi, Optimal Kontrol, En Hızlı Düşüş Yöntemi. BİLİM SAYISAL KODU 3 619.04.03
Özet (Çeviri)
ITERATIVE CALCULATION OF OPTIMAL OUTPUT FEEDBACK MATRICES ASSI, KHALIL YEHYA M.Sc.in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assist Prof. Dr. MUSTAFA KUZUOGLU January 1991, 133 pages ABSTRACT An optimal control problem is presented, which has as its solution an output feedback control. It is an infinite time Linear Quadratic Regulator Problem (L.Q.R.P), where the system constraints are linear and time invariant. An optimal linear regulator requires for feedback all state variables of the system which frequently are not available for feedback. However, one can obtain satisfactory performance without feedback of all state variables. The present work imposes a constraint on the control vector u(t) to be a linear time-invariant function of the output vector y(t). {i.e u(t)=- F y(t)}. The infinite time interval is normalized and the optimization problem is reduced to minimizing an average value of the performance measure with respect to F over all initial state conditions. Necessary conditions for optimality are derived and are solved iteratively using the steepest descent method. In addition, an algorithm iiifor the computation of the optimal output feedback matrix F is presented. Finally, numerical solutions for different examples are given and the results are compared to those in literature. Key Words : Linear Quadratic Regulator Problem, Optimal Control, Steepest Descent Method. SCIENTIFIC CODE : 619.04.03 IV