Reception of standart time-signal for the synchronization of TRT timing
TRT ana saatinin senkronlanabilmesi için standart zaman sinyalinin alınması
  1. Tez No: 12838
  2. Yazar: TURGUT ERÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
TRT ANA SAATİNİN SENKRONLANABİLMESİ İÇİN STANDART ZAMAN SİNYALİNİN ALINMASI ERÜLKER, Turgut Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yönetmeni : Prof.Dr. Canan Toker Şubat-1991, 87 sayfa ÖZET Bu tez çalışmasında, standart zaman sinyalinin alınabilmesi için tasarlanan sistem açıklanmıştır. 14.996 MHz 'deki sinyalin alınabilmesi için özel bir anten ve süperheterodin tipinde bir alıcı tasarlanmıştır. Alıcıda kullanılan birinci ara frekans 10.7 MHz, ikinci ara frekans da 455 kHz'dir. Yapılan birinci frekans çevriminde sabit değerli bir osilatör elde edebilmek için frekans sentezörü kullanılmıştır. Osilatör, mikser ve demodulator yapımında, tranzistor ve diot yerine,sahip oldukları yoğun yapı nedeniyle tümleşik devreler kullanılmıştır. Sonuç olarak, 14.996 MHz ' e ayarlanmış anten yoluyla gelen sinyal yakalanmış, demodüle edilebilmesi için iki kere çevrilmiş ve TRT ana saatinin koordine edilmiş evrensel zaman ile senkronlanabilmesi için senkronizasyon sisteminde kullanılabilecek hale getirilmiştir. Anahtar kelimeler : Standart zaman sinyali, HF anten, süperheterodin alıcı. Bilim dalı sayısal kodu: 609.02.07 vı
Özet (Çeviri)
RECEPTION OF STANDARD TIME-SIGNAL FOR THE SYNCHRONIZATION OF TRT TIMING ERULKER, Turgut Faculty of Engineering Department of Electrical and Electronics Eng. M. Sc. Thesis Supervisor : Prof.Dr. Canan Toker February 1991, 87 pages ABSTRACT The realization of an equipment used in the reception of the standard time-signal is described in this thesis work. A special antenna is designed* to capture the signal at 14.996 MHz from Moscow. The receiver designed is the superheterodyne double conversion type. First intermediate frequency is 10.7 MHz while the second intermediate frequency is 455 kHz. The frequency synthesizer is used in order to obtain stable oscillations for the first conversion. The integrated circuits are used for the oscillators, mixers and demodulator instead 111of transistors and diodes, since the use of ICs provides better performance due to their monolithic structures. The signal is captured by the 14.996 MHz tuned antenna, two times converted to be modulated and outputed for the synchronization of the master clock of TRT with the Coordinated Universal Time. Key words : Standard time-signal, HF antenna, superheterodyne receiver. Science code: 609.02.07 xv