Motorlarda yakıt püskürtme olayının dinamik analizi ve motor performansına etkileri
Dynamic analysis of the fuel injection in internal combustion engines and its effects on engine performance
  1. Tez No: 128450
  2. Yazar: ARMAN KAMİL BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET MOTORLARDA YAKIT PÜSKÜRTME OLAYININ DİNAMİK ANALİZİ VE MOTOR PERFORMANSINA ETKİLERİ Günümüzde otomotiv sektörü de, teknoloji gibi dur durak bilmeyen bir ilerleyiş içerisindedir. Ekonomik avantaj larının yanısıra, dizel otomobiller de benzinliler kadar hızlı ve güçlüdürler. Yeni teknolojiler, dizel motorların yapısal dezavantaj larının ortadan kaldırılması (emisyonlar, ağırlık, dar devir aralığı) konusunda değişik fikirler ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri de Common Rail olarak adlandırılan sistemdir. Bu çalışmada, genelde karışık olarak değerlendirilebilecek sistem ve onun parçalan tanıtılmış ve sistemin konvansiyonel sistemlere göre avantaj ları belirtilmiştir. Sistemin çalışması anlatılmış ve matematik modelin oluşturulmasında faydalanılan parametreler ve denklemler açıklanmıştır. Sistemin basit matematik modelinin kurulması sistemin tüm fonksiyonlarının tam olarak tanımlanması için yeterli olmamaktadır. Gerçek sistem ile model arasındaki farklar da bu çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Püskürtme, Common Rail, Enjektör
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DYNAMIC ANALYSIS OF THE FUEL INJECTION IN INTERNAL COMBUSTION ENGINES AND ITS EFFECTS ON ENGINE PERFORMANCE Nowadays the automobile industry, like the others, does also join the non-stop advancements of the overall technology. In addition to their economical advantages diesel cars could be designed as fast and powerful as gasoline cars. The aspect, that new technologies could effect possitively on disadvantages of diesel engines (emissions, weight, short engine rotation interval) brought new ideas into the light. One of the ideas is so called-Common Rail System. In this study system, which could be assessed complexe and it's components are explained briefly. Also the advantages of the Common Rail System in comparison with conventional systems were pointed out. The mechanisms of the system, the parameters and equations concerning the mathematical model were explained. Building simple mathematical model of the system does not represent all functions of the real system. Therefore differences between real system and mathematical model were also evaluated. KEY WORDS: Injection, Common Rail, Injector