Kırklareli il merkezinde tüketime sunulan taze ve eski kaşarların kimyasal bileşimlerinin ve hijyenik kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on determination of chemical properties and hygienic quality of kaşar and ripened-kaşar presented for consumption in Kırklareli city centre
  1. Tez No: 128451
  2. Yazar: ONUR YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KURDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: . Kaşar peyniri, Kasar cheese
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET KIRKLARELİ İL MERKEZÎNDE TÜKETİME SUNULAN TAZE VE ESKİ KAŞARLARIN KİMYASAL BİLEŞİMLERİNİN VE HİJYENİK KALİTESİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırma, Kırklareli il merkezinde tüketime sunulan taze ve eski kaşar peynirlerinin kimyasal bileşimi ve hijyenik kalitesini belirlemek amacıyla yapıldı. Kaşar peyniri örneklerinde kimyasal olarak kuru madde, protein, asitlik, süt yağı, tuz ve kül; mikrobiyolojik olarak toplam aerobik mezofilik ile koliform bakteri sayımlan yapılarak elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi. Taze kaşar peyniri örneklerinde kimyasal analizler sonucunda ortalama kurumadde % 52.58, protein % 20.32, titrasyon asitliği % 0.90 ( laktik asit ), süt yağı % 50.96 ( kurumaddede ), tuz % 4.70 ( kurumaddede ) ve kül % 3.00 ; mikrobiyolojik analizler sonucunda ortalama toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 3.65 x 105 cfu/g, koliform bakteri sayısı 65.41 cfu/g olarak bulundu. Eski kaşar peyniri örneklerinde kimyasal analizler sonucunda ortalama kurumadde % 63.54, protein % 25.26, titrasyon asitliği % 1.07 ( laktik asit ), süt yağı % 44.82 ( kurumaddede ), tuz % 6.66 ( kurumaddede ) ve kül % 4.36 ; mikrobiyolojik analizler sonucunda ortalama toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı 4.86 x 105 cfu/g, koliform bakteri sayısı 16.25 cfu/g olarak bulundu. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, kaşar peynirlerinin kimyasal bileşimleri ve mikrobiyolojik kalitelerine hammadde süt, üretim teknolojisindeki farklılıklar ve kontaminasyon derecesi etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT A RESEARCH ON DETERMINATION OF CHAMICAL PROPERTIES AND HYGIENIC QUALITY OF KASAR AND RIP ENED - KASAR PRESENTED FOR CONSUMPTION IN KHUCLARELI CITY CENTRE This research was made in order to determine the hygienic guality and chemical composition of kasar and ripened - kasar cheeses presented for consumption in Kırklareli. In kashar cheese samples, dry matter, protein, acidity, fat, salt and ash contents; total aerobic mesophilic bacteria and coliform group bacteria counts were determined. The resuls were evoluated statistically. According to chemical analysis m samples of kasar cheese, dry matter was 52.58 %, protein was 20.32 %, acidity was 0.90 % as lactic acid, fat was 50.96 % in dry matter, salt was 4.70 % in dry matter, and ash was 3.00 %, Total aerobic mesophilic bacteria counts were 3.65 x 105 eft/ g. and coliform microorganism counts were 65.41 cfu/g. According to chemical analysis m samples of ripened - kasar cheese, dry matter was 63.54 %, protein was 25.76 %, acidity was 1.07 % as lactic acid, fat was 44.82 % in dry matter, salt was 6.66 % in dry matter, and ash was 4.36 %. Total aerobic mesophilic bacteria counts were 4.86 x 103 cfu/ g. and coliform microorganism counts were 16.25 cfu/ g. Conseguently, the chemical conposition and microbiological guality of raw milk, processing technologies and contaminations during processing and storage were found effective on chemical and hygienic guality of kasar cheeses.