İstanbul'da evsel atıksu arıtma tesislerinin işletme maliyetinin ve çamur yönetiminin incelenmesi
The Investigation of operation costs and sludge management of domestic wastewater treatment plants in İstanbul
- Tez No: 128566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRDAL KANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilk olarak atıksu arıtma çamurlarının bileşenleri incelenmiş olup çamur arıtma, değerlendirme ve uzaklaştırma yöntemleri araştırılmıştır. Yoğunlaştırma, stabilizasyon, susuzlaştırma, yakma, kompostlaştırma, arazide değerlendirme, dağıtım ve pazarlama yöntemleri hakkında çalışma yapılmıştır. Daha sonra arıtma çamurunun yeniden değerlendirilmesinde Avrupa Birliği ülkelerindeki arıtma çamurunun toplamı, ülkeler bazında dağılımı ve imha yöntemleri ile ilgili veriler verilmiştir. İstanbul'da uygulaması düşünülen evsel atıksu arıtma çamurlarının kompostlaştırma alternatifi araştırılarak sunulmuştur. Kompost parkların oluşturulmasında, bozulmuş ve işlenmiş arazilerin yeniden bitkilendirilmesinde, sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde, bahçecilik ve fidancılık mahsullerinde kullanılır. Çalışmada ayrıca İstanbul'daki evsel atıksu arıtma tesislerinin 2001 yılına ait işletme maliyetlerinin hesabı yapılmış olup arıtma tesislerin kapasiteleri ve elektrik tüketimleri verilmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucunda biyolojik arıtma tesislerinin işletme maliyeti ön arıtma tesislerinin işletme maliyetinin 3,7 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Biyolojik atıksu arıtma tesislerinin işletme birim maliyeti 0,252 $/m3'tür. Ön atıksu arıtma tesislerinin işletme birim maliyeti 0,0678 $ /m3 'tür. En son olarak arıtma tesislerinde 2000 ve 2001 yıllarında aylara göre oluşan çamur miktarları ve çamur hacmi hesaplanmıştır. İstanbul su temini, kanalizasyon ve drenaj, atıksu arıtma ve uzaklaştırma master plan etüdü incelenerek çamur yönetim alternatifleri belirlenmiştir. Çamurların tahsis edilmiş alanlara depolanması kısa vadede uygulanabilecek bir çözüm olarak görülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, firstly the components of the wastewater treatment sludges are inspected and the methods of sludge treatment, evaluating and removing are investigated. The study was carried out relating to the thickening, stabilisation, dewatering, burning, composting, evaluating in the field, distribution and marketing methods. After that, the related data about the total treatment sludge in the countries of European Union, its dispersion on the basis of the mentioned countries and the methods of destruction in recycling process the treatment sludge are given. The alternatives of composting the treatment sludges in domestic wastewater as applied in Istanbul is explored thoroughly and presented. Compost is used in the formation of the parks, replantation of the lands spoiled and processed, in cultivation of the vegetables and fruits, in the gardening and sapling products. In addition to this, in this study, the calculation of operation costs belonging to the year 2001 of the domestic wastewater treatment plants in Istanbul is made, and the capacities and electricity consumption of these plants are given properly. As a consequence of the performed calculations, it is found out that the operating cost of the biological treatment plants are 3,7 times more than the operating cost of the preliminary treatment plants. The operating unit cost of the biological wastewater treatment plants is 0,252 $ / m3. The operating unit cost of the wastewater preliminary treatment plants is 0,0678 $ / m3. At the end, the sludge quantities and sludge volume of treatment plants for the months of the years 2000 and 2001 were calculated. The water supply, sewerge system and drainage, wastewater treatment and removing master plan study of Istanbul is examined, then the sludge management alternatives are determined. Landfilling the sludges into allocated areas was considered a way of solution to be implemented in short-term period.