Kentsel kamusal alanlardaki teknolojik gelişmelerin mimarlık ortamı ile ilişkilendirilmesi
The Relation between architecture and technology in public spaces
  1. Tez No: 128582
  2. Yazar: BANU TOMRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada kamusal alan kavramı; fiziksel kamusal alanlar ve sanal (elektronik ortamdaki) kamusal alanlar olmak üzere iki ayrı bağlamda ele alınmaktadır. Fiziksel kamusal alanlar; tarihsel gelişimi ve kullanım çeşitliliği, teknolojinin gelişmesi ile ne gibi değişimlere uğradığı ve bunun fiziksel mekandaki etkileri üzerinden incelenirken, sanal kamusal alanlar; mekan kavramına getirdiği yeni boyut, günlük yaşantıya etkileri ve kamusal ilişkide yarattığı dönüşümler açısından tartışılmaktadır. Bunun yam sua kamusal alanın yapısı ve önemi, yeni bir ortam/medya/araç olan înternet'in kamusal alan için vaadettikleri incelenmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki varsayım tezin tartışma çerçevesini çizmektedir; Elektronik donanımlı kamusal alanlar, geleneksel kamusal alanlara göre daha tanımlıdır ve esnek kullanıma daha kapalıdır. Fiziksel elektronik kamusal alanlarda esneklik fiziksel mekandan teknolojik elemana geçmektedir. Sanal kamusal alanlar ise anarşik ve interaktif doğaları sayesinde sınırsız bir iletişim ve katılım olanağı sağlamakta ancak uzlaşmada yarattığı güçlük ve toplumun yalnızca belirli kesinlerinin etkin kullammına hizmet etmeleri ile fiziksel kamusal alanların yerini almaktan çok onlara bir alternatif oluşturmaktadır. Anafor |$e{imeier: Kamusal alan, teknoloji, işlevsel esneklik, sanal kamusal alan, kamusal mir"', :;? VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to take a brief look at the public sphere in architectural context. It considers public sphere as physical and virtual public spaces. The initial stage of work covers the historical improvement and diversity of usage in physical public spaces. The second stage investigates alterations on physical public spaces with the improvement of technology. The following section includes virtual public spaces as new dimension of public sphere and argues the potential of internet as new public spaces. The final section derives from the assumption that the physical public space which is surrounded by technological components moves its flexibility and diversity of usage from place to technological part. Virtual public spaces constitute an alternative to physical public spaces instead of replacing their function. Keywords : Public sphere, technology, functional flexibility, electronic public space, public relation. vn